fbpx
Таг: Охрид

таг: Охрид

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел утре доаѓа во Охрид

Во пресрет на Преспа Форумот за Дијалог, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ќе го посети Охрид од 15 до 16 јуни, соопшти Делегацијата на ЕУ во Скопје. Во оваа прилика, претседателот Мишел ќе се сретне со претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски. Тој ќе има средба и со премиерот Димитар Ковачевски, на која ќе учествува и вицепремиерот...

Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари

Во конкретниот случај се работи за чиста манипулација. Ако се погледне фискалната сметка прикажана во текстот што се споделува на Фејсбук, ќе се види дека тоа е цена за две кафиња (макијато) по 120 ден, една кока-кола 140 денари и две топки сладолед по 60 денари, пишува Вистиномер.мк.   Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на Фејсбук со наслов „Битолчанец за сладолед, кафе и кока...

Бернската конвенција бара Владата да им потврди термин за проценка на состојбите во Охрид

Бернската конвенција побарала македонските власти да прекинат со сите активности во Охрид, сè додека нивната мисија, на која ќе ѝ се приклучат и претставници на УНЕСКО и Рамсарската конвенција, не дојдат во планираната посета за да ја видат фактичката ситуација. Еколошката организација „Фронт 21/42“ денеска информира дека Бирото на Конвенцијата во последниот извештај ја опоменува Владата дека не само...

Вистиномер: Сатирична објава за кражба во полициски магацин споделена како вистинска вест

Во овој пост што се споделува на Фејсбук не е наведено дека станува збор за сатира, нема линк до оригиналниот напис, па е оставена е отворена можноста информацијата да биде погрешно протолкувана како вистинита. Наместо како исмевање за кражбата на солзавец, шок бомби и други предмети од  полициски магацин во Охрид, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Синоќа регистрирани три послаби земјотреси во Охрид и Струга

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, синоќа  регистрираше три земјотреси 100 km јужно од Скопје кои потекнуваат од епицентрално подрачје Пештани-Охрид-Струга. По првите два земјотреси по 21 часот, нов, трет земјотрес беше регистриран во 23 часот и 05 минути со магнитуда од 2,8 степени...

Нема област што не е приоритет во екологијата, граѓанските организации бараат итни акции

Справување со климатските промени, напуштање на фосилните горива и инвестиции во алтернативни извори на енергија, имплементација на мерки за подобрување на квалитетот на воздухот, заштита на почвите и решавање на историските жаришта од некогашни рудници или индустриски капацитети, заштита на биодиверзитетот и на природните реткости и убавини, стопирање на урбанизацијата на Охрид, воспоставување на вистински систем за селекција на...

Илјадници за Водици во Охрид, крстот го фати Мартин Гоџо

Мартин Гоџо го фати крстот што беше положен во осветените води на Охридското Езеро на празникот Богојавление – Водици. Тој беше најбрзиот помеѓу стотината капачи кои запливаа во студените води на езерото. Активностите поврзани со верскиот празник Богојавление- Водици  во Охрид почнаа рано утринава со свети црковни литургии. Манифестацијата на положување на Светиот крст во Охридското Езеро го обави митрополитот...

Вистиномер: Вакцинацијата е клучна за пациентите со бубрежни заболувања

Од почетокот на пандемијата стотина пациенти со бубрежни заболувања кои се лекуваат во Специјалната болница за хемодијализа во Струга, заболеа од коронавирусот. Лекарите укажуваат дека кај овој вид хронични болни од исклучителна важност е да бидат вакцинирани против ковид-19. Тие се во категорија на тешки болни со голем број на коморбидни состојби и доколку не се вакцинирани можноста за...

Вистиномер: Не се пуштени во употреба првите 20 километри од автопатот Кичево-Охрид

Во продолжение пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на ветување за автопатот Кичево-Охрид: Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски на почетокот на декември минатата година, на прес-конференција за Буџетот на Министерството за 2021 година, меѓу другото, кажа: Најавуваме интензивна изградба на автопатот Кичево-Охрид, очекуваме веќе следната година да ги пуштиме во сообраќај и првите 20 километри.   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Претставувајќи го буџетот на Министерството за...

Животната средина и во 2021 година на маргините: Mногу одлуки на хартија, слаба имплементација

Шар Планина стана национален парк, четвртиот во земјава и прв прогласен по осамостојувањето на земјата. Една од најголемите жешки точки во земјата, ОХИС се исчисти од многу хемикалии, а се решава и линданот од малата депонија. Состојбата со Охридското езеро и водите е толку алармантна, што Бернската конвенција отвори случај против земјата за заканите врз Емералд подрачјата Охридско Езеро...

Бернската конвенција отвори случај за закани врз Охридското Езеро и Галичица

Бернската конвенција отвори случај против Владата на Северна Македонија за заканите врз Емералд подрачјата Охридско Езеро и Галичица. Жалбата е поднесена уште од 2016 година од страна на граѓанска организација „Фронт 21/42“, а по последните алармантни случувања поврзани со дивоградбите и урбанизацијата во заштитеното подрачје, Конвенцијата одлучи да отвори случај против државата. Граѓанските активисти се согласни дека ова е голема...

Димитриевски останува градоначалник на Куманово, извесна победата на Пецаков во Охрид

Независниот кандидат и досегашниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, прогласи победа на локалните избори. Од обработени 57 отсто од гласовите од страна на ДИК, Димитриевски води со над 2.000 гласови пред Оливер Илиевски. Кандидатот на СДСМ, Илиевски, го призна поразот и му честиташе на својот противкандидат. „Му честитам на победата и му посакувам успешен мандат“, изјави Илиевски. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, Кирил...

Вистиномер: Семејното насилство во охридскиот регион во пораст, во струшко жртвите молчат

Семејното насилство во охридскиот регион е во пораст. Тоа е главно резултат на  лошата материјална, па и здравствена состојба, што, пак, неминовно влијае на заострување на односите во семејството и зголемување на тензиите, нетолрантноста, агресијата… Во целата ситуација е добро што жртвите се охрабруваат да пријавуваат. Само лани во охридскиот регион регистрирани се околу 150 случаи на вакво кривично...

Земјотрес со јачина од 3,1 степени им го сруши сонот на охриѓани и стружани

Утрово во 3 часот и 26 минути земјотрес ги разбуди граѓаните во регионот на Охрид и Струга. Според Европската макросеизмичка скалаземјотресот бил со јачина од три до четири степен, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил со Рихтерова магнитуда од 3,1 степени, а епицентарот се наоѓал на 125 километри југозападно од Скопје во Охридското епицентралното подрачје.

Вистиномер: Намален интересот за вакцинација во охридско-струшкиот регион

Се намалува интересот за вакцинација. Пунктовите за имунизација во Струга, Охрид и Вевчани имаат доволно вакцини, но нема одзив од страна на граѓаните. Се нуди и трета бустер доза, но за неа треба да поминат шест месеци од првичната вакцинација, па засега се заинтересирани само здравствените работници, пишува Вистиномер.мк.   Нема интерес за вакцинација во струшко. Пунктовите за имунизација имаат доволно...

За електричните автомобили и хибридите не секаде има бесплатен паркинг во земјава

Сопствениците на електрични и хибридни возила во земјава не секаде може да го остварат правото на бесплатен паркинг. Иако овие возила имаат минимално учество во загадувањето на воздухот, општинските власти имаат различни аршини во однос на давањето поволности за нив. Инаку, токму транспортот се наоѓа на второто место помеѓу главните причинители на аерозагадувањето во македонските градови. „Мета.мк“ ги контактираше по...

Охрид, Струга и Дебрца ќе работат со МЖСПП на репрогласување на Охридско езеро за споменик на природата

Градоначалниците на општините Охрид, Струга и Дебрца, Константин Георгиевски, Рамиз Мерко и Зоран Ногачески, денеска во Охрид потпишаа заедничка изјава дека ја поддржуваат Студијата за валоризација на Охридското Езеро. На овој начин тие ја потврдија подготвеноста да соработуваат во процесот на репрогласување на Охридското Езеро за споменик на природата. На настанот присуствуваше и министерот за животна средина и просторно планирање,...

Вистиномер: Реконструирани улиците „Абас Емин“ и „15 Корпус“ во Охрид

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески пролетта 2019 година во кампањата за предвремените избори во оваа општина, вети реконструкција и уредување на неколку клучни сообраќајници во Охрид, меѓу кои и улиците „Абас Емин“ и „15 Корпус“, пишува „Вистиномер“ во својата оценка за изборното ветување на сегашниот градоначалник. За прв пат после децении ќе биде уреден влезот на Охрид од Битола, ќе...

Европскиот куп во далечинско пливање ќе се одржи денеска во Охрид

Попладнево во Охрид ќе се одржи ЛЕН - Европскиот куп во далечинско пливање, во олимписка дисциплина 10 километри. Во Охридското Езеро ќе влезат 33 пливачи од 14 земји учеснички, а од Македонија како земја- домаќин учество ќе земат шестмина пливачи. Четворица од пливачите кои ќе учествуваат на Европскиот куп беа рангирани во најдобрите шест пливачи на Олимписките игри во Токио...

Летната школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура почнува в понеделник

Од 15 август до 2 септември, во Охрид ќе се одржи 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. По пауза од една година, Летната школа повторно ќе се одржи со настава и предавања во живо и со почитување на пропишаните протоколи. На школата своето учество досега го потврдиле четириесетмина...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...