fbpx

Синоќа повторно земјотрес во Охрид

Според податоците со кои располага опсерваторијата при ПМФ, земјотресот во 22 часот и 52 минути бил почувствуван од населението во градот Охрид и околината, како и во пограничните делови со Албанија, со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала

-

Земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала синоќа бил почувствуван во Охрид, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Според податоците со кои располага опсерваторијата, земјотресот во 22 часот и 52 минути бил почувствуван од населението во градот Охрид и околината, како и во пограничните делови со Албанија, со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала.

Ова е втор земјотрес во Охрид во последните 24 часа.

Претходно, околу 14 часот охридско-струшкиот регион го погоди уште еден земјотрес, со магнитуда од 3,6 степени според Рихтеровата скала.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...