fbpx

Лажни дојави за бомби во објекти во Охрид и Кратово

Дојави за бомби пристигнале на адресите на едно училиште, хотел, такси-компанија и деловни објекти во Охрид, како и до еден кратовски кабелски оператор

-

Дојави за бомби денеска стигнале на адресите на неколку институции и бизниси во Охрид и Кичево, а за сите било утврдено дека се лажни, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Утрово околу 10 часот, полицијата добила пријава за поставени бомби во едно училиште, хотел, такси-компанија и два деловни објекти во Охрид. СВР Охрид и припадници на Единицата за антитероризам при МВР презеле мерки и извршиле детални проверки на локациите, по што било констатирано дека се работи за лажни пријави.

Околу 10 часот и 45 минути, пак, вработена во кабелски оператор во Кратово пријавила дека преку СМС-порака добиле закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници биле преземени мерки и била извршена проверка на локацијата, по што било констатирано дека се работи за лажна пријава.

Од полицијата велат дека се преземаат мерки за расчистување на случаите, по што, во координација со јавен обвинител, ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...