fbpx
Tag: Vrasje

tag: vrasje

BDI ndjen keqardhje për vrasjen e Idrizit dhe kërkon zbardhjen e rastit

Bashkimi Demokratik për Integrim kërkon institucionet përgjegjëse të zbardhin motivet për vrasjen e kryetarit të komunës Bogovinjë, Hazbi Idrizi, që sipas asaj që thuhet në njoftim, një asnjë rast nuk është provokuar. "BDI është tronditur sot thellë nga lajmi për vrasjen e anëtarit të familjes sonë dhe Kryetarit të Komunës së Bogovinës Hazbi Idrizi gjatë kryerjes së punës së tij...

Një maqedonas vret shokun me pushkë gjuetie duke bërë fotografi “selfie”

Një maqedonas që jeton përkohësisht në Australi akuzohet se e ka vrarë shokun e tij, me një armë gjuetie me tytë të shkurtuar (shotgun) . Sipas të përditshmes britanike ”The Guardian”, 20 vjeçari, A. R e ka vrarë shokun e tij, M. H (22) duke tentuar që të bëjnë një fotografi ”selfie”, në një dhomë moteli në Melbourne, ku kanë...

Vritet një polic në Kumanovë

Një pjesëtar i policisë mbrëmë rreth orës 23 është vrarë gjatë intervenimit pas denoncimit për dhunë në familje në lagjen rome në Kumanovë Sredorek, njofton Prokuroria publike. Siç thuhet në njoftim, gjatë intervenimit, i denoncuar për dhunë familjare ka sulmuar katër policët të cilët kanë ardhur në shtëpinë e tij, pas çka i ka shkaktuar plagë me thikë në shpinë. Për...

“Revolucioni shumëngjyrësh”: Prej sot numërojmë!

“Gjashtë qershori është data me rëndësi të madhe për të gjithë ne, dita kur ne mësuan për mizorinë, brutalitetin dhe për aftësinë e pushtetit që të fshehë vrasje të fëmijës – Martin Neshkovski”, kështu shkruhet në paralajmërimin e “Revolucionit Laraman” dhe të “#Protestoj”, për protestën e sotme. Pritet që protesta e sotme të jetë me numër më të madh të...

“Drejtësi për Martinin-liri për popullin”, mesazhe tronditëse me ngjyrë të kuqe në protesta

Protestat e sotme kaluan në shenjë të ngjyrës së kuqe, si simbol i gjakut të Markin Neshkovskit i cili më 6 qershor 2011 u vra në sheshin e qytetit në Shkup. Protestuesit mbanin mbishkrime me titull "Tentuat të fshihni vrasje" ndërsa më vonë me ngjyrë të kuqe në betonin e sheshit shkruajtën "Vrasës" dhe "Drejtësi për Martinin, liri për popullin". https://twitter.com/meta_agency/status/728285338708414464 Sot...

Personi që qëlloi me armë zjarri në Kapishtec, është gjetur i i vdekur në banesë

Personi i cili sot pasdite rreth orës 13 e 20 minuta qëlloi me armë zjarri nga ballkoni i tij në rrugën "Naroden Front" në lagjen Kapishtec, është  vetëvrarë, konfirmojnë për "Meta" nga MPB. Prej atje thonë se tani po bëhen hetimet ndërsa me siguri dihet vetëm se personi është gjetur në banesë i vdekur. Një pjesë e mediave jozyrtarisht njoftojnë...

Aleksandar Neshkoski, i kërkon Katica Janevës të zbardh rastin e vrasjes së Martin Neshkoskit

Vëllai i të vrarit Martin Neshkoskit,  i dërgoi letër prokurores speciale Katica Janevës, në të cilën kërkon "të filloj proces për zbardhjen e plotë në fshehjen e vrasjes së tij dhe "konstatimin e përfshirjes së mundshme të personave të tjerë në  fshehjen e fakteve  gjatë hetimeve dhe procedurës gjyqësore, përveç atyre që janë të theksuara në denoncim". -Më 05.06.2015, kur...

Mjekët në shenjë revolti u grumbulluan në rrethin e Qendrës klinike

Në rrethin e Qendrës klinike “Nënë Tereza” sot pasdite një grup i mjekëve u grumbullua në shenjë revolti kundër sulmit ndaj kolegut të tyre. Më herët, ata kishin takim koordinues në amfiteatrin e Qendrës klinike. Sipas mjekes dhe psikiatres Viktoria Vujoviq, ai që ngre dorë ndaj mantelit të bardhë, është sikur të ngrejë dorë ndaj gjithë botës. “Ajo që ndodhi mëngjesin...

Vrasje në Tetovë

Një banor nga Tatova  pesëdhjetë e pesëvjeçar, vrau vëllanë e tij dy vjet më të vogël, kështu që e ka sulmuar me thikë dhe ka shkaktuar disa dëmtime fatale. Sulmi fizik dhe vrasja paraprihet me argumentimin verbal midis vëllezërve. Trupi i njeriut 53-vjeçar në spitalin e Tetovës u mbajt rreth orës 13. Mjekët vërtetuan  vdekjen shpejtë pasi trupi pati disa...

Zbulohet identiteti i të vrarit në Lagjen e Trimave

Policia e Kumanovës, konfirmon vrasjen në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë. “Në orën 11:20 në rr. ‘Tode Mendoll’ në Lagjen e Trimave një person nga Kosova me armë të ftohtë ka gjuajtur drejt Riza R., i lindur në vitin 1944 dhe djalit të tij të lindur në vitin 1985. Rizai vdiq, kurse i biri Adnan R. për shkak të karakterit...

Vritet nëna dhe i biri në Kozle

Policia pas hetimit të bërë e ka vërtetuar identitetin e nënës dhe të birit të cilët mëngjesin e sotëm u gjetën të vrarë në lagjen Kozle të Shkupit. Bëhet fjalë për shtetasit e Turqisë Gylçin E (52) dhe Sames S. (29) të cilit kanë ndërruar jetë pasi që në ta është shtënë me armë zjarri në pjesën e kokës, njoftojnë...

Një i vrarë dhe një i plagosur në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Vrasje dhe tentim për vrasje ka ndodhur sot rreth orës 11:20 në Lagjen e trimave në Kumanovë. Sipas informacioneve, shtetas i Kosovës me armë zjarri ka vrarë një 71 vjeçar ndërsa është plagosur edhe një person 30 vjeçar, djali i të vrarit. Vrasësi është larguar nga vendi i ngjarjes me veturë BMË me targa të Zvicrës. Nga MPB p-ja thonë  gjatë ditës...

Arrest për të dyshuarin e vrasjes së Argëtim Asani

Gjykatësi me procedurë të mëparshme nga gjykata themelore e Strugës i ka shqiptuar masën e arrestit 23 vjeçarit nga Struga, i cili dyshohet të ketë kryer vrasjen e zëvendës- drejtorit të DAP, Argëtim Asani (42), këtë fundjavë. Nga Prokuroria njoftojnë se po bëhet grumbullimi i dëshmive për zbardhjen e rastit. “Prokurori kompetent publik nga Prokuroria themelore publike- Strugë i ka ndërmarrë...

BDI: Asani nuk është anëtar i partisë sonë dhe vrasja e tij nuk lidhet me ngjarjet në Kumanovë

Ministria e Punëve të Brendshme ka konfirmuar vrasjen e Argëtim Hasani. Sipas MPB-së, ai është qëlluar nga një makinë tip "Golf" në lëvizje, pranë Hotel Drim në Strugë. Ndërkohë ka ardhur edhe një reagim nga BDI-ja, e cila dënon vrasjen dhe mohon se viktima ka qënë pjesë e strukturave të partisë. Sipas të dhënave të para, i arrestuari ka mohuar ta ketë sulmuar Asanin, por nga policia nuk...

Paraburgim për dy vrasësit e dyshuar të Komandant Shqiponjës

Dy të dyshuarit për vrasjen e Xhemail Rexhepit- Komandant Shqiponjës u dënuan me 30 ditë paraburgim. Tek to është gjetur edhe arma me të cilën është kryer vrasja. Nga Prokuroria publike informuan se prokurori kompetent ka kryer ekspertizë në vend ngjarje dhe ka dhënë urdhër për kryerjen e obduksionit dhe ekspertizës së armëve dhe dëshmive video. Vrasja e Komandant Shqiponjës është...

Komunikimi i parë i publikuar për “Monstrën”

Po publikojmë transkriptime nga bisedat që i publikoi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp e që sugjerojnë se bëhet fjalë për komunikim lidhur me rastin “Monstra”. 2 maj 2012 Abdylaqim Ademi- Qimi Ademi : Ende jeni në mbledhje? Q: Po. Ademi: Qimi, bisedoj me dikë atje, le të ketë më shumë sqarime për opinionin, me fotografi sepse kështu paraqiten...

Djali i Menduh Thaçit në mesin e të lënduarve

Јozyrtarisht njëri nga të lënduarit në përleshjen e  mbrëmshme  të Tetovës, është djali i liderit të PDSh-së, Menduh Thaçi, mëson "Portalb". Në incidentin  në kafenën "Barkod" u plagos,  kurse rrugës për në spital iu nënshtrua plagëve vjeçarin Altrim A nga fshati Poroj. Katër personat e tjerë që kanë marrë lëndime nga xhamat e thyer djegiet dhe objektet e forta gjatë incidentit...

Marsh protestues nëpër rrugët e Moskës në nder të Nemtsov

Nëpër rrugët e Moskës sot do të organizohet marsh protestues dedikuar opozitarët të vrarë rus, Boris Nemtsov. Marshi do të mbahet në vend të protestës së madhe të paralajmëruar nga opozita kundër luftës në Ukrainë. Parashihet protesta të fillojë më orën 14 ndërsa një orë më vonë do të fillojë edhe marshi nëpër rrugës e Moskës. Autoritetet ruse mbrëmë miratuan...

Putin: Do të bëjë çmos që vrasësit të dënohen

Presidenti rus, Vladimir Putin, është zotuar se do të bëj gjithçka që organizatat dhe autorët të vrasjes cinike dhe të tmerrshme të liderit të opozitës, Boris Nemtsov të dërgohen para drejtësisë. Mesazhi në formë telegrami i Putinit thuhet të jetë dërguar nënës së Nemtsovit është postuar edhe në faqen e internetit të Kremlinit, më 28 shkurt. Telegrami shpreh ngushllime dhe fjalë...

Ekzekutohet lideri i opozitës ruse Boris Nemtsov

Lideri i opozitës ruse dhe kritik ndaj Vladimir Putin, si dhe ish zv kryeministër liberal në epokën presidencës së Jelcin, Boris Nemstov, ëshët vrarë në një pritë ndërsa shëtiste në qendër të Moskës. Politikani u qëllua katër herë me pistoletë. vrasësit zbritën nga një automjet në një zonë pranë Kremlinit. në momentin e vrasjes ai shoqërohej nga një grua....