fbpx

Marsh protestues nëpër rrugët e Moskës në nder të Nemtsov

-

Nëpër rrugët e Moskës sot do të organizohet marsh protestues dedikuar opozitarët të vrarë rus, Boris Nemtsov. Marshi do të mbahet në vend të protestës së madhe të paralajmëruar nga opozita kundër luftës në Ukrainë.

Parashihet protesta të fillojë më orën 14 ndërsa një orë më vonë do të fillojë edhe marshi nëpër rrugës e Moskës. Autoritetet ruse mbrëmë miratuan lejen për grumbullimin dhe lejuan prezencë deri 50. 000 njerëz.

Nga Inspektorati nacional thonë se po hetohen disa motive për vrasjen e Nemtsov, përfshirë edhe mundësinë që opozita ta ketë vrarë që të njolloset emri i presidentit, si dhe mundësia Nemtsov, i cili ka qenë hebraik, të jetë vrarë nga radikalët.

Nemcov, lideri i “Lëvizjes opozitare për solidarit”, të premten mbrëma ishte i vrarë me katër plumba të shkrepur nga makina në lëvizje derisa shëtitet në urën e Moskës “Bolshoj kameni”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.