fbpx
Tag: Tërheqje

tag: tërheqje

Janeva: Nesër do të bisedojmë me Këshillin e prokurorëve publike, asgjë nuk është finale

Prokurorja speciale, Katica Janeva dhe pesë prokurorë nga ekipi i saj në takimin e sotëm me anëtarët e Këshillit të prokurorëve publik kanë diskutuar lidhur me kërkesën e Këshillit për dhënien në shqyrtimit të dokumentacionit për lëndën “Puçi”. Ata, siç njofton Këshilli, kanë rënë në ujdi që këto takime sipas nevojës të vazhdojnë edhe në të ardhmen. Janeva pas përfundimit...

VMRO DPMNE: Do të ketë drejtësi dhe paqe kur Zaevi do të përgjigjet para gjykatës ndërsa Janeva nuk do ta shpëtoj

“Do të ketë drejtësi dhe paqe kur kriminel si Zoran Zaevi do të japin përgjegjësi para gjykatësve dhe kur nuk do të ekzistojnë Katica të ndryshme dhe prokurori speciale për t’i shpëtuar”, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së lidhur me seancën e djeshme të Komitetit ekzekutiv të partisë, ku është shqyrtuar dhe analizuar vendimi i PSP-së për tërheqjen e...

Miloshoski: Me vendimin e Janevës për faljen e Zaevit nuk ka arsye pse të ekzistoj PSP

VMRO DPMNE sot sërish reagoi ndaj vendimit të Prokurorisë Speciale për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”. Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të partisë, Antonio Miloshoski në konferencë shtypi tha se PSP nuk ka kurrfarë “legjitimiteti profesional dhe institucional” dhe se është “vetëm vegël politike dhe dorezë e vazhdar” e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev. “Opinioni e din se Zaevi është...

Veljanovski: PSP me vendimin për lëndën “Puçi” vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së

Me vendimin e sotëm për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”, PSP vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së/ Sorosit, deklaroi sot në konferencë shtypi  deputeti i VMRO DPMNE-së dhe ish kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski. Ai shtoi se Janeva “nuk është prokurore që punon në mënyrë të pavarur, por se me urdhrat e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe...

LSDM: Vendimi i PSP-së vërtetoi se “Puçi” është proces i montuar gjyqësor, i iniciuar nga Gruevski

Dështoi përpjekja më e madhe, më e dëshpëruese dhe më e ulët për montim të procesit gjyqësor në Republikën e Maqedonisë, i iniciuar nga ish kryeministri Nikola Gruevski, thuhet në njoftimin e LSDM-së, lidhur me vendimin e PSP-së për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”, ku njëri prej të akuzuarve është kreu i partisë, Zoran Zaev. “Me vendimin e sotëm...

Zaev tërhiqet nga posti i kryetarit të komunës, “largohet në funksion tjetër”

Kryetari i komunës Strumicë dhe kreu i LSDM-së, Zoran Zaev në seancën e sotme të Këshillit të komunës ka kumtuar se tërhiqet nga posti kryetari i komunës për shkak të funksionit të tij të ardhshëm. Zaev nuk tregoi se cili do të jetë funksioni i tij i ardhshëm ndërsa në seancën e Këshillit, ku sot është diskutuar për buxhetin e...

Qytetarët në maj kanë tërhequr 67 milionë euro nga bankat

Qytetarët muajin e kaluar kanë tërhequr 67 milionë euro nga bankat, ndërsa baza e depozitave është zvogëluar për 22 milionë euro, tregojnë të dhënat e Bankës Popullore. Për dallim nga qytetarët, te të cilët ka vazhduar trendi i tërheqjes së parave nga bankat, ndërmarrjet i kanë kthyer paratë prapa. Ato në maj kanë deponuar 29,6 milionë euro, në sistemin bankar. Guvernatori...

Ivanov: I pres kërkesat e jo- politikanëve për anulimin e faljes

Presidenti Gjorgje Ivanov sot në Sofje u bëri thirrje personave tjerë të falur nga lista e tij, që nuk janë nga fusha e politikës, e që duan t’u tërhiqet falja, të dorëzojnë kërkesë deri tek ai. Ivanov në deklaratë për “Telma” thotë se deri më tani nuk ka arritur asnjë kërkesë për anulimin e faljes. “Liderëve u ofrova zgjidhje nga kriza,...

Qytetarët kanë tërhequr 58,5 milion euro rekord në muajin prill nga bankat

Qytetarët kanë tërhequr 58,5 milion euro rekord në muajin prill nga bankat e vendit, që është 1,6% nga depozitat e përgjithshme të popullatës. Këtë sot e njoftoi guvernatori i Bankës Popullore, Dimitar Biogov, në takimin e rregullt me bankierët e Odës ekonomike të Maqedonisë. “Banka Popullore intervenoi në treg me 77 milionë euro. Tërheqja e kësaj shume të lartë të...

Grubi: Nëse BDI do të del nga Qeveria vendos vetëm Ahmeti dhe askush tjetër

  Cilët do të jenë hapat e ardhshëm të BDI-së pas tërheqjes së të gjithë ministrave dhe zv- ministrave tkaul do të vendos vetëm kreu Ali Ahmeti dhe askush tjetër, deklaroi sot shefi i kabinetit, Artan Grubi. Reagimi i Grubit vijon pas deklaratës së sotme të VMRO DPMNE dhe kreut Gruevski i cili tha se BDI nuk e lëshon Qeverinë, por...

Gruevski: BDI nuk ka lëshuar Qeverinë, vetëm do të ndërroj ministrat

BDI mbetet edhe më tej në qeveri, ka thënë sot lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikola Gruevski. Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, Gruevski tha se në ditët e fundit nuk ka pasur ndonjë takim me liderin e BDI-së, Ali Ahmetin, por nuk e përjashton mundësinë që të takohen së shpejti. “Nuk është e vërtetë se ne jemi të vetëm në qeveri,...

Gruevski: Vendimet e BDI janë çështje brenda- partiake

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski dorëheqjet e përfaqësuesve të BDI-së nga qeveria i vlerëson si punë brendapartiake. "Nuk kam ndonjë koment të posaçëm. Bëhet fjalë për vendim brenda- partiak. Është vendimi i tyre dhe nuk do ta komentoj" tha Gruevski. Në lidhje me pyetjen e gazetarëve nëse do të ketë qeveri të re, Gruevski është përgjigjur se radhën e kanë zgjedhjet...

Xhaferi dhe Mukoski tërhoqën ligjin me të cilin ndalohet publikimi i “bombave”

Propozim- ligji për posedimi, përpunimin, publikimin  e materialeve që dalin nga përndjekja e paligjshme e komunikimeve është tërhequr nga rendi i ditës së Kuvendit. Edhe nga Kuvendi konfirmuan se Ligji është tërhequr nga procedura. Në internet faqen në të cilën publikohen materialet e ligjeve, tash mund të shihni edhe lajmërimet e propozuesve Talat Xhaferi dhe Krstp Mukoski, në të cilën shkruhet...