fbpx
Tags Para

Tag: para

BIRN: Të huajt kanë investuar shtatë herë më pak se paralajmërimet

InvestitorĂ«t e huaj kanĂ« investuar shtatĂ« herĂ« mĂ« pak se paralajmĂ«rimet dhe kanĂ« hapur tre herĂ« mĂ« pak vende pune sesa premtimet, tregon baza e tĂ« dhĂ«nave “Investimet e huaja nĂ« llupĂ«â€ e pĂ«rpunuar nga ekipi gazetaresk i BIRN Maqedoni. Hulumtimi ka pĂ«rfshirĂ« 138 investime qĂ« janĂ« paralajmĂ«ruar apo promovuar nga Qeveria nĂ« periudhĂ«n 2007-2016. Ajo tregon se madje 43...

#Përgjegjësi është shtypje të kartelave funksionale shëndetësore!

Kartelat elektronike shëndetësore, miliona të harxhuara kot Projekti gjigant i kartelave elektronike kishte për qëllim që të zëvendësonte librezat e tanishme mjekësore me kartela elektronike të cilat do të funksiononin me një sistem elektronik të veçantë, mirëpo kjo gjë nuk po ndodhi, projekti ka dështuar. Kartelat elektronike tani më disa vite po përdorën vetëm si kartonë të kaltër, Fondi i Sigurimit...

Borisov: Tani nuk është koha dhe interesi i Bullgarisë që të bëhemi pjesë e zonës shengen

Tani nuk është koha që të bëhemi pjesë e zonës- shengen dhe afrimi i shtetit tonë në këtë zonë nuk do të ndihmojë, tha kryeministri bullgar, Bojko Borisov. "Të gjithë thonë se Bullgaria menjëherë duhet të bëhet pjesë e Shengenit. Por, ky nuk është interesi jonë për momentin. Nëse nga ana tjetër, ata duan të na marrin, ne me kënaqësi...

Maqedonasë nga SHBA-të kanë denoncuar mashtrim me bileta avioni prej mbi 270.000 denarë

Dy maqedonas qĂ« jetojnĂ« nĂ« Indiana-SHBA, kanĂ« denoncuar nĂ« policinĂ« e Prilepit se janĂ« mashtruar nga pronarja e AgjencisĂ« turistike “Storia Travel”, Jasmina Jordanoska- Çebrenska, e cila gjoja u ka ofruar bileta mĂ« tĂ« lira avioni, mĂ«son “Meta”. Ndryshe, siç thonĂ« ata, oferĂ«n e kanĂ« marrĂ« pĂ«rmes kĂ«ngĂ«tares Elena Jovçevska e cila ka performuar para mĂ«rgimtarĂ«ve nĂ« SHBA. NdĂ«rsa nga...

Ratajkovski nga pushteti do të merr mjete për të incizuar film dokumentar për zogj, akuzon LSDM

Krye- redaktori pĂ«rgjegjĂ«s i servisit tĂ« parĂ« programor tĂ« Televizionit maqedonas, Dime Ratajkovski Ă«shtĂ« pjesĂ« e projektit pĂ«r tĂ« cilin pushteti do tĂ« ndaj 30.000 euro mjete tĂ« shtetit- akuzoi sot nĂ« konferencĂ« shtypi, zĂ«dhĂ«nĂ«si i LSDM-sĂ«, Petre Shilegov. “Nga tĂ« gjithĂ« skenaristĂ«t e njohur, nga tĂ« gjithĂ« shtĂ«pitĂ« e produksionit nĂ« Maqedoni, ja pikĂ«risht filmi dokumentar ku skenarin e...

Ministria e Financave: Buxheti i KSHZ-së është ulur meqë nuk ka datë për zgjedhje

Ulja e buxhetit të KSHZ-së është për shkak se tani për tani nuk është parashikuar datë për mbajtjen e zgjedhjeve, shprehen nga Ministria e Financave pas informacioneve se me rishikimin e buxhetit paratë të cilat i ka në dispozicion Komisioni Shtetëror të Zgjedhjeve ulen për 400 milionë denarë. Prej më shumë se 531 milionë denarëve në fillim të këtij viti,...

Qytetarët në maj kanë tërhequr 67 milionë euro nga bankat

Qytetarët muajin e kaluar kanë tërhequr 67 milionë euro nga bankat, ndërsa baza e depozitave është zvogëluar për 22 milionë euro, tregojnë të dhënat e Bankës Popullore. Për dallim nga qytetarët, te të cilët ka vazhduar trendi i tërheqjes së parave nga bankat, ndërmarrjet i kanë kthyer paratë prapa. Ato në maj kanë deponuar 29,6 milionë euro, në sistemin bankar. Guvernatori...

Vitin e kaluar Greqinë e kanë vizituar 2,7 milion maqedonas dhe kanë shpenzuar gati 1 miliard euro

Sipas shifrave të sapo-publikuara të Entit grek për statistikë, vitin e kaluar në Greqi janë futur 2,7 milion vizitor nga Maqedonia. Kjo është rritje për 26,1% nga viti 2014-të gjegjësisht për rreth 600 mijë vizitor. Në periudhën janar- shtator 2015, nga Maqedonia në Greqi kanë hyrë 2.712.295 vizitor në krahasim me 2.151.751 vizitor në vitin 2014. Pjesa më e madhe e...

Përmbaruesit nuk do të bllokojnë xhiro-llogari pa paralajmërim

Me ligjin e ri pĂ«r pĂ«rmbarim, i cili Ă«shtĂ« nĂ« procedurĂ« kuvendore, pĂ«rmbaruesit nuk do t’ua bllokojnĂ« xhiro llogaritĂ« qytetarĂ«ve pa i paralajmĂ«ruar. Me kĂ«tĂ« akt propozohet pĂ«rmbaruesi, domosdoshmĂ«risht, para se tĂ« bllokojĂ« xhiro llogarinĂ« me shkrim ta njoftojĂ« borxhliun dhe tĂ« kĂ«rkojĂ« nga ai qĂ« nĂ« afat prej tre ditĂ«ve ta paguaj borxhin, raporton Portalb. NjĂ«kohĂ«sisht, borxhliu duhet ta...

Shkup: Paratë tona për projektet e tyre të shtrenjta dhe përfitime politike

Tre projekte nĂ« tre komuna nĂ« Shkup janĂ« bashkuar nĂ« njĂ«- tĂ« gjithĂ« kanĂ« funksion fillestar dekorativ. “Parku i liqeneve” nĂ« Aerodrom, “Rruga e BohemĂ«ve” nĂ« QendĂ«r dhe sheshi “Delfina” edhe pse nĂ« komuna tĂ« ndryshme kanĂ« emĂ«rues tĂ« pĂ«rbashkĂ«t- çmim tĂ« lartĂ« dhe lĂ«vdimin e vazhdueshĂ«m me lidhur me atĂ« pse dhe sa prej tĂ« hollave tona kanĂ« shpenzuar...

Veles: Dhjetë fshatra të shkëputur nga civilizimi dhe nga buxheti

NjĂ«mijĂ« banorĂ« nga dhjetĂ« fshatra tĂ« Velesit edhe nĂ« shek. XXI jetojnĂ« tĂ« shkĂ«putur nga civilizimi. Me vite kĂ«rkojnĂ« qĂ« t’u asfaltohen rrugĂ«t e fushĂ«s tĂ« cilat planifikohen nĂ« buxhetet e komunĂ«s. Ato ishin tĂ« planifikuara edhe nĂ« buxhetin e sivjetĂ«m. NĂ« vend tĂ« 16 milion e 800 mijĂ« denarĂ«ve pĂ«r ndĂ«rtim dhe rekonstruim tĂ« rrugĂ«ve lokale dhe rrugicave pushteti...

Manastir: ‘Kodra e Artë’ u bĂ« lagje e errĂ«t

Edhe pas pesĂ« vitesh nga paralajmĂ«rimi i projektit tĂ« lagjes “Kodra e ArtĂ«â€ ku duhej tĂ« ndĂ«rtohej kompleksi mĂ« luksoz nĂ« Manastir me hacienda, ndĂ«rtesa, çerdhe dhe institucione tjera- ai vendbanim me qytetin Ă«shtĂ« lidhur vetĂ«m me rrugica tĂ« ngushta. Si dhe pĂ«rse janĂ« harxhuar 2.5 milionĂ« euro nga paratĂ« e manastirasve tĂ« cilat ishin tĂ« destinuara pĂ«r ndĂ«rtim infrastrukture? I...

Tetovë: Etja dy-dekadëshe e tetovarëve për ujë

Si zgjohet kryetarja Teuta Arifi dhe si lahet pa ujĂ«? PĂ«r kur premton se do ta zgjidhĂ«, “njĂ«herĂ« e pĂ«rgjithmonĂ«â€ problemin e ujit? TĂ« gjitha autoritetet lokale deri mĂ« tani kanĂ« dĂ«shtuar tĂ« sigurojnĂ« ujĂ«, dhe tani ka edhe problem tjetĂ«r – rrjeti i ujĂ«sjellĂ«sit nĂ« TetovĂ« shkatĂ«rrohet. Dy dekada, miliona euro nga qytetarĂ«t janĂ« mbledhur pĂ«r ujĂ« tĂ« pa harxhuar,...

Vasilevë: Katër vite për katër kilometra! (VIDEO)

KatĂ«r vite me radhĂ« rruga lokale Çanaklia- Nova Maallo e rajonit tĂ« StrumicĂ«s po planifikohet ndĂ«rsa paratĂ« ndahen nga buxheti i komunĂ«s. KatĂ«r kilometra rrugĂ« mbeti-katĂ«r kilometra maltretim i pĂ«rditshĂ«m pĂ«r banorĂ«t e kĂ«tyre viseve tĂ« cilĂ«t asnjĂ«herĂ« nuk zbuluan ku dhe si çdo vit humbasin paratĂ« e tyre? https://youtu.be/8eSyM98LA9Y?list=PL-MPj1Hyzyhy4eq3MxW4Wy4mymhCRF1OV

Zaev: Gruevski pranoi dështimin e politikave të tija ekonomike

Nikolla Gruevskoi edhe zyrtarisht pranoi dështim të plotë për të gjithë politikat e tij këto 10 vite. Politikat e tija shkatërruese dhe jo-fitimprurëse pa koncept të qartë ekonomik dhe vizioni për zhvillimin e shtetit sollën shtetin në gjendje që patjetër të merr borxh që të siguroj mjete, pensione dhe asistencë sociale, akuzoi numri një i LSDM-së, Zoran Zaev në...

Maqedonia ndihmë nga BE-ja vetëm 20 denarë për nga një refugjtë

Që nga 19 qershori deri dje në Maqedoni kanë kaluar 276.303 imigrantë. Edhe pos paralajmërimeve të BE-së, Maqedoni ka marrë ndihmë  prej 90.000 euro - ose rreth 20 denarë për çdo refugjat - edhe pse të gjithë zyrtarët evropian,  kur kanë kaluar në Shkup dhe nga Brukseli kanë paralajmëruar shumë më shumë. Kështu ishte rasti edhe dje, gjatë vizitës dhe...

Qeveria do të paguaj 50 mijë euro për flamuj dhe shtiza

ShĂ«rbimi pĂ«r punĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t dhe tĂ« pĂ«rgjithshĂ«m pranĂ« QeverisĂ« ka lidhur kontratĂ« me kompaninĂ« “Unipres Milevka dhe Blagoja” pĂ«r furnizimin e flamujve pĂ«r shtiza. PĂ«r flamujt, ShĂ«rbimi duhet tĂ« paguaj 2.959.985 denarĂ« apo 48.129 mijĂ« euro. MarrĂ«veshja do tĂ« zgjat 1 vit.  

Deputetët pa debat miratuan buxhetin e Janevës

Deputetët në seancën e miratuan buxhetin e prokurores speciale publike Katica Janeva prej rreth 1 milion euro që të mund të punoj institucioni i saj. Ministri i financave Zoran Stavrevski, i cili ishte propozues i pikës, edhe pse ishte prezent në seancë, nuk tha kurrfarë arsyetimi, e as dikush nga deputetët u paraqitur për fjalë. Edhe pse mjetet janë miratuar,...

Deputetët sot do të votojnë buxhetin e Janevës

Deputetët në seancën e sotme pritet të miratojnë buxhetin e prokurores speciale publike Katica Janeva që të mund të punoj institucioni i saj. Mjetet prej 63.420.428 denarë gjegjësisht rreth 1 milion euro, siç thuhet në vendim, do të përdoren për funksionim të pandërprerë dhe funksionim autonom të Prokurorisë publike për ndjekjen e kriminalitetit lidhur me pohimet nga bisedat e përgjuara...

Më 2 nëntor do të derdhen mjetet në llogarinë e Janevës

KĂ«tĂ« javĂ« do tĂ« hapet llogaria pĂ«r ProkurorinĂ« speciale publike me nĂ«nshkrim tĂ« autorizuar nga prokurori special publik, paralajmĂ«roi nĂ« konferencĂ«n e sotme pĂ«r shtyp ministri i financave, Zoran Stavrevski. “Vendimi duhet tĂ« kaloj nĂ« seancĂ« qeveritare dhe mĂ« 2 nĂ«ntor tĂ« miratohet nĂ« Parlament, ku mjetet e miratuara nga buxheti do tĂ« derdhen nĂ« llogari dhe do tĂ« mund...