fbpx
Tags Maqedonas

Tag: maqedonas

Gruevski: Neve na ngjitin etiketa për shovinizëm ndërsa LSDM rrihte shqiptarë në vitet e 90-ta

“Fjalët se ne jemi nacionalistë nuk janë të vërteta”, ka deklaruar lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, në pjesën e dytë të “mega- intervistës” për edicionin elektronik të javores “Republika”. Lidhur me atë nëse VMRO DPMNE dhe kreu i saj janë nacionalistë ose jo, i dedikohet pjesa më e madhe e intervistës, ku Gruevski bën dallim mes nacionalizmit dhe...

Ahmeti për REL: Ka shumë qendra që punojnë për të krijuar rrëmujë në Maqedoni

Ka shumë qendra që punojnë për të dëmtuar integrimet e vendit tonë në BE e në veçanti në NATO, vlerësoi kreu i BDI-së, Ali Ahmeti në intervistë për "Radio Evropën e Lirë". "Ka shumë qendra që punojnë për të krijuar kaos, mosbesim mes dy komuniteteve më të mëdha në vend, shqiptarët dhe maqedonasit, sepse këto qendra sigurisht nuk janë pa...

Prokuroria ka hapur hetim për maqedonasit e mashtruar nga SHBA-ja me biletat e avionit

Prokuroria themelore publike- Prilep ka filluar procedurë para- hetimore për rastin me maqedonasit e mashtruar nga SHBA-të për bileta më të lira avioni, konfirmojnë nga kjo Prokurori për "Meta". "Pas dorëzimit të padive nga personat e dëmtuar, në Prokurorinë themelore publike- Prilep janë regjistruar dy lëndë penale për këtë rast. Lënda e parë është kundër një personit fizik dhe një...

Më shumë se 30 padi nga maqedonas nga SHBA-të për mashtrimin me biletat e lira të avionit

Më shumë se 30 padi kanë ngritur maqedonasit të cilët jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kundër pronares së agjencisë turistike “Storia Travel” nga Prilepi, duke akuzuar për mashtrime me biletat e lira për avion, mëson “Meta”. Siç kemi njoftuar, disa maqedonas mërgimtar akuzojnë për mashtrim me premtimin se kanë marrë bileta të lira avioni deri në aeroportin e...

Një maqedonas vret shokun me pushkë gjuetie duke bërë fotografi “selfie”

Një maqedonas që jeton përkohësisht në Australi akuzohet se e ka vrarë shokun e tij, me një armë gjuetie me tytë të shkurtuar (shotgun) . Sipas të përditshmes britanike ”The Guardian”, 20 vjeçari, A. R e ka vrarë shokun e tij, M. H (22) duke tentuar që të bëjnë një fotografi ”selfie”, në një dhomë moteli në Melbourne, ku kanë...

Agjencia akuzon këngëtaren për mashtrim me biletat e lira të avionit për maqedonasit e SHBA-së

“Për çdo problem eventual gjatë udhëtimit, udhëtari është i obliguar të dorëzoj ankesë në Agjencinë turistike që të mund të shqyrtohet dhe të merr përgjigje”, reaguan sot nga “Storia Travel”, pas shkrimeve të “Meta” lidhur me biletat e lira të avionëve për maqedonasit që jetojnë në SHBA dhe Australi. Ndryshe, siç kemi informuar më herët, maqedonasve që jetojnë në SHBA...

Maqedonasë nga SHBA-të kanë denoncuar mashtrim me bileta avioni prej mbi 270.000 denarë

Dy maqedonas që jetojnë në Indiana-SHBA, kanë denoncuar në policinë e Prilepit se janë mashtruar nga pronarja e Agjencisë turistike “Storia Travel”, Jasmina Jordanoska- Çebrenska, e cila gjoja u ka ofruar bileta më të lira avioni, mëson “Meta”. Ndryshe, siç thonë ata, oferën e kanë marrë përmes këngëtares Elena Jovçevska e cila ka performuar para mërgimtarëve në SHBA. Ndërsa nga...

Maqedonasit nga SHBA-të mashtrohen me bileta të lira të fluturimit

Disa maqedonas që jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë mashtruar me premtimin se kanë blerë bileta të lira avioni deri në aeroportin e Shkupit. E tërë kjo ka ndodhur gjatë festimit të Vitit të Ri për maqedonasit në Diasporë. Ndryshe, siç thotë për “Meta”, Lupço Stançevski i cili 25 vite jeton në Kolombos- Ohajo, në festën e...

Maqedonasit në Uashington mbajtën protestë para ambasadës së RM-së

Maqedonasit e shpërngulur në Uashington sot protestuan para ambasadës së Maqedonisë, në shenjë përkrahjeje për bashkëqytetarët e tyre që protestojnë për sundimin e të drejtës dhe demokracisë në Maqedoni, shkruan “Radio MOF”. “I mbështesim bashkëqytetarët tanë në kërkesat e tyre, dorëheqjen e presidentit Ivanov, fillimin e procesit për emërimin e qeverisë së ekspertëve dhe anulimin e organizimit të zgjedhjeve. Ne...

 “E majta”: Të zbardhen emrat e maqedonasve që kanë pasur llogari- ofshor në Panama

Partia e porsaformuar “E majta” kërkon që të zbulohen emrat e atyre që kanë lidhshmëri me aferën “Panama Papers”. “Edhe pse Prokuroria publike gjoja hapi procedurë lidhur me këto ngjarje, opinioni ende nuk e din se si në mënyrë kundër- juridike janë hapur këto llogari dhe prej nga rrjedhin këto shifra milionëshe. Fare nuk jemi të befasuar që Prokuroria publike...

Vitin e kaluar Greqinë e kanë vizituar 2,7 milion maqedonas dhe kanë shpenzuar gati 1 miliard euro

Sipas shifrave të sapo-publikuara të Entit grek për statistikë, vitin e kaluar në Greqi janë futur 2,7 milion vizitor nga Maqedonia. Kjo është rritje për 26,1% nga viti 2014-të gjegjësisht për rreth 600 mijë vizitor. Në periudhën janar- shtator 2015, nga Maqedonia në Greqi kanë hyrë 2.712.295 vizitor në krahasim me 2.151.751 vizitor në vitin 2014. Pjesa më e madhe e...

Jo maqedonas, por malazez është arrestuar nga autoritet gjermane

Informacioni që mbrëmë shpalli servisi botëror BBC, se shtetas nga Maqedonia disa ditë më parë është arrestuar në Gjermani me automobil përplot me armë, sot autoritet gjermane ekspres e përgënjeshtruan lajmin në fjalë. Sipas policisë bavareze, i arrestuari i cili me automobilin e tij, të markës "golf" në bunker të fshehur ka transportuar një arsenal të tërë armësh, predha dhe...

Në Paris nuk ka maqedonas të lënduar

Nga ambasada maqedonase në Francë njoftuan se tani për tani nuk ka maqedonas të lënduar në sulmet e djeshme në Paris, ku sipas të dhënave, jetën humbën të paktën 126 persona në shtatë sulme të koordinuara. Gabriel Atanasov, ministër- këshilltar në ambasadën maqedonase në Francë në deklaratë me telefon për RTM deklaroi se deri më tani askush nuk ka kërkuar...

Një maqedonas ka ndërruar jetë i zhveshur në burg në SHBA

Në kushte të mjerueshme në burg të Detroidit ndërroi jetë maqedonasi 32 vjeçar David Stojçevski, djalë i mërgimtarëve maqedonas. David ka qenë i dënuar me 30 ditë burg për shkak të vozitjes së palejueshme dhe që nuk ka mundur ta paguaj gjobën prej 772 dollarë. Ai ka ndërruar jetë që 17 ditë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe i zhveshur....