fbpx

RMV, nga viti në vit numri i nxënësve dhe studentëve që akomodohen në internate dhe konvikte zvogëlohet RMV, nga viti në vit numri i nxënësve dhe studentëve që akomodohen në internate dhe konvikte zvogëlohet

-

Gjatë shtatë viteve të fundit, numri i studentëve që akomodohen në internate dhe konvikte gjatë shkollimit ka rënë për 29 përqind. Internatet për nxënës dhe konviktet ofrojnë akomodim dhe ushqim, por numri i atyre që qëndrojnë në to me kalimin e viteve po zvogëlohet. Kështu, nëse në vitin akademik dhe akademik 2012/2013 numri i tyre i përgjithshëm ishte 8.134 nxënës dhe studentë, në vitin e kaluar 2019/2020 ai u ul në 5.727. 

Numri i vizitorëve është ulur në konviktet për nxënësit e shkollave fillore, por dhe ato të mesme. Interesimi më i madh i nxënësve të shkollave fillore për tu akomoduar në internate ka qenë në vitin 2012/2013, kur u regjistruan 122 nxënës. Ndërkohë, numri më i  madh i gjimnazistëve (1.735) kanë qenë të akomoduar në internate në vitin 2015/2016.

Situata është e ngjashme në konviktet e studentëve . Në shtatë vitet e fundit, numri i studentëve që kanë vendosur të akomodohen në konvikte gjatë studimeve gjithashtu është zvogëluar. në vitin 2012 janë regjistruar 6.397 studentë, ndërsa vitin e kaluar numri i tyre ishte 4.090 studentë.

Për shkak të shpërthimit të pandemisë me koronavirusin, studentët u detyruan të largohen nga konviktet e tyre më 11 Mars të këtij viti. Në një deklararatë për “Meta.mk”, kryetari i Qendrës shtetërore studentore, Dario Nikollovski tha se derisa konviktet janë bosh, janë duke u rregulluar hapësirat e jashtme, ndërsa po punohet edhe në pjesën e brendshme të konvikteve.

“Përveç dezinfektimit si një nga aktivitetet themelore, po vazhdojmë me punimet në brendi të konvikteve. Ndërkohë, sipërfaqet e jashtme janë duke u rregulluar. Ka përfunduar aranzhimi i oborrit të konviktit studentor “Kuzman Josifovski-Pitu”. Po punohet edhe në rregullimin e sipërfaqeve të gjelbra në qendrën studentore “Stiv Naumov”, e  së shpejti do të përfundojë edhe rregullimi i “Goce Delçevit”, deklaroi Nikollovski.

Këtë vit, gjithashtu u plotësisht rikonstruktuan dhe u lëshuan në përdorim Blloqet C dhe D në konviktin e studentëve “Goce Delçev”. Ky investim kushtoi 2.7 milionë euro.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.