fbpx

Riker: BE nuk duhet të lejojë që çështjet dypalëshe të pengojnë integrimin e RMV

-

Ndihmës Sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Philip Reeker përsëriti se Bashkimi Evropian nuk duhet të lejojë mosmarrëveshjet dypalëshe të ndalojnë përparimin e merituar të Maqedonisë së Veriut në integrim.

Si pjesë e pjesëmarrjes së tij në Forumin e Internetit “Bëhu i Sigurt” (2BS) “organizuar nga Aleanca Atlantike e Malit të Zi, Reeker foli rreth zhvillimeve të fundit pasi Bullgaria vuri veton në fillimin e bisedimeve të pranimit në BE në Maqedonia Veriore, transmeton Meta.mk.

“Ne besojmë se BE nuk duhet të lejojë mosmarrëveshjet bilaterale të ndalojnë progresin e merituar në integrim. Ne besojmë se këto çështje duhet të zgjidhen jashtë procesit të pranimit, sepse Shkupi e meriton atë shans më shumë sesa duhet,” Reeker.

Reeker tha se RMV dhe Shqipëria kanë ndërmarrë hapa të rëndësishëm dhe të vështirë në rrugën e tyre drejt integrimit evropian.

Kur bëhet fjalë për Serbinë dhe Kosovën, ai thotë se status quo-ja është e paqëndrueshme, duke shtuar se marrëveshja e nënshkruar nga Beogradi dhe Prishtina në Shtëpinë e Bardhë në 4 shtator është një shembull i llojit të udhëheqjes që rajonit i duhet.

I pyetur se si Shtetet e Bashkuara do të rikthejnë besimin në rajon, Reeker tha se Shtetet e Bashkuara dhe BE kishin një vizion të përbashkët për Ballkanin Perëndimor.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.