fbpx

 “Reporterë pa kufij”: Në vendin e 111-të, Maqedonia është “djaloshi i keq i Ballkanit”

-

Raporti më i ri i “Reporterë pa kufij” rendit Maqedoninë në pozitën e 111-të sipas indeksit të lirisë dhe vendin e quan “djaloshi i keq i Ballkanit”.

Sipas “Reporterë pa kufij”, liria e media është zvogëluar në mbarë rajonin, por erozioni i sundimit të së drejtës është më i dukshëm në Maqedoni.

Si rrjedhojë, theksojnë se shpifja është larguar nga Kodi zgjedhor në vitin 2012-të, por se akuzat janë ndërruar me padi penale, me mundësi për dënime të rënda në të holla dhe dënime me burg për gazetarët dhe pronarët e mediave.

“Kishte shumë raporte për kërcënime, dhunë, torturë dhe frikësim të gazetarëve gjatë protestave politike të vitit 2016-të, por vetëm disa nga përgjegjësit kanë qenë të ndjekur. Mos-stabiliteti politik ndikon në punën e gazetarëve dhe presioni nga partia në pushtet detyron mediat të vet- censurohen”, thuhet në raportin më të ri.

Maqedonia si e 111-ta është në vendin e fundit nga vendet e rajonit. Serbia është në pozitën e 66-të, Bosnja e Hercegovina 65, Kroacia 74, Shqipëria 76, Kosova 82, Greqia 88 dhe Bullgaria në pozitën e 109-të.

Në vendin e parë sipas indeksit të lirisë është Norvegjia, pason Suedia, në vendin e tretë është Finlanda, në pozitën e katërt është Danimarka, më pas Holanda ndërsa në këtë listë gjenden edhe Kosta Rika, Zvicra, Jamajka, Belgjika dhe Islanda.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.