fbpx

Kozias javën e ardhshme në takim me Kerin, Nimicin dhe Ban Ki Munin

-

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias të dielën do të ketë vizitë njëjavore në SHBA, ku do të realizoj takime të shumtë lidhur me raportet maqedonase- greke dhe kontestin me emrin.

Stacioni i parë i Kozias do të jetë Uashingtoni, kur do të takohet me sekretarin shtetëror amerikane Xhon Keri, me të cilin pritet të bisedoj për të gjithë çështjet e interesit dypalësh dhe ndërkombëtarë ndërsa nuk përjashtohet mundësia që në agjendën e bisedave të jetë edhe kontesti i emrit.

Pas Uashingtonit, ministri grek do të niset në Nju Jork, në takime të rëndësishme në Kombet e Bashkuara.

Kozias të premten më 24 prill do të takohet dhe do të ketë bisedime edhe me sekretarin e përgjithshëm Ban KI Mun ndërsa më pas edhe me ndërmjetësin Metju Nimic.

Takimet e Kozias me Nimicin dhe Ki Munin pritet të jenë një lloj njoftimi dhe prezantimi të pozicioneve të qeverisë së re ndërsa para Nimic pritet të prezantohet nisma e re dhe momenti i ri në bisedimet gjegjësisht negociatat për masat e ndërtimit të besimit mes dyja palëve.

Gjatë vizitës në Uashington, Kozias do të takohet edhe me këshilltaren e sigurisë nacionale, Suzan Rajs dhe me senator të shumtë ndërsa takimet do të ketë edhe me përfaqësues të diasporës greke dhe organizatat amerikane- hebraike.

M.P

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.