fbpx

Lagja e Trimave: Shifrat dhe faktet

-

Sot në mëngjes policia ndërmori aksion në rrethinën e Shkupit dhe Kumanovës për arrestimin e bashkëpunëtorëve të grupit të armatosur në Lagjen e Trimave.

Aksioni filloi më 9 maj në mëngjes, ditën kur duhej të mbahej kongresi i VMRO DPMNE-së, por nga burimet partiake mësojmë se është anuluar “për qëllime sigurie dhe operative” dhe kongresi u mbajt më 2 dhe 3 maj.

Gjatë aksioni presidenti Gjorgje Ivanov ishte në Moskë, në festimin e Ditës së fitores ndaj fashizmit ku e ndërpreu vizitën.

Atëherë nga MPB thanë se aksioni është ndërmarrë për shkak të shkatërrimit “të një grupit të madh të armatosur dhe i trajnuar, që ka planifikuar sulme ndaj institucioneve shtetërore”.

Shumë pyetje rreth këtij aksioni tani 5 muaj pas ngjarjes nuk kanë përgjigje, por deri më tani këto janë faktet e zbardhura:

  • Jetën humbën 8 pjesëtarë të njësive speciale ndërsa 37 rezultuan të lënduar;
  • Grupi i armatosur ka pasur 40 persona;
  • Gjatë luftimeve u vranë 10 anëtarë të grupit të armatosur (shifra e Prokurorisë nuk përkon me atë të MPB-së sipas të cilës në Lagjen e Trimave janë gjetur 14 trupa;
  • Pas luftimeve policisë iu dorëzuan 28 persona nga grupi i armatosur;
  • Si lider të grupit përmendeshin Muhamed Krasniqi apo komandant Malisheva, Mirsad Ndrecaj- komandant NATO, Sami Ukshini – komandant Sokoli, Beg Rizaj apo komandant Begu dhe Demë Shehu -Juniku;
  • I njëjti grup është përgjegjës për sulmin në karakollin e Gushincës më 21 prill;
  • Grupi ka përgatitur sulme ndaj caqeve në civil dhe institucione;
  • Në afërsi të fshatit Brezë në një bunker është gjetur arma e vjedhur në karakollin Gushincë (vendin e ka treguar njëri prej të arrestuarve në aksionin e Kumanovës, që sipas informacioneve të mediumeve, që kompetentët as nuk e mohuan e as nuk e pohuan, i ka ikur policisë;
  • Njëri prej të arrestuarve nga grupi i armatosur është i punësuar në MPB (kompetentët e konfirmuan këtë informacion pas pyetjeve të shumtë nga mediumet);

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.