fbpx
Tag: Aksion

tag: aksion

Në aksion policor janë arrestuar katër persona ish pjesëtarë të ISIS

“Prokurori kompetent publik nga Prokuroria Publike për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, sot ka dhënë urdhër për zbatimin e hetimit për  7 persona – anëtarë të ISIS”, njoftojnë nga Prokuroria, në lidhje me aksionin e sotëm në  disa lagje të Shkupit. Sipas Prokurorisë, të dyshuarit ngarkohen për veprën penale “Organizim terrorist të nenit 394. Paragrafi 2 nga Kodi...

„Revolucioni shumëngjyrësh“ bllokoi më shumë udhëkryqe në Shkup sesa që paralajmëroi

“Revolucioni i larmë”sot në orën 12 bllokoi më shumë udhëkryqe në qendër të Shkupit. Krahas tre udhëkryqeve të paralajmëruara, pa paralajmërim, me aksion guerilë u bllokua edhe udhëkryqi te Ministria e Ekonomisë, gjë që i befasoi vozitësit. https://twitter.com/meta_agency/status/740487815021072384 Paraprakisht, policia e pastroi tollovinë në trafik në udhëkryqet e parashikuara, në të cilat derisa ishin të bllokuara, nuk kishte vozitës të nevrikosur. https://twitter.com/meta_agency/status/740488110929219584

Përfundoi aksioni policor në Lipkovë dhe Haraçinë, MPB do të del me detaje gjatë ditës

Aksioni policor që mbrëmë u zhvillua në rajonin e Lipkovës dhe Haraçinës ka përfunduar. MPB njoftoi se gjatë ditës do të del me informacione zyrtare për aksionin. Sipas burimeve të sigurisë, forcat speciale policore kanë kryer “kontrolle në lokacione dhe bastisje në terren të objekteve të lëshuara përgjatë kufirit që është shpallur si krahinë krize”. Jo- zyrtarisht mësohet se aksioni lidhet...

PSP: Nga Regjistrimi qendror do të marrim dokumente edhe në ditët në vijim

Prokuroria Speciale (PSP) e Maqedonisë ka konfirmuar marrje dokumentacionesh mbrëmë në Regjistrin Qendror, pas sigurimit paraprak të urdhrit nga gjyqtari. “Gjatë ditës së djeshme është vendosur bashkëpunim me Regjistrim Qendror dhe është dorëzuar dokumentacioni i kërkuar. Duke pasur parasysh se bëhet fjalë për dokumentacion voluminoz, ditët e ardhshëm do të merret i tërë dokumentacioni dhe për këtë do t’ju njoftojmë në...

Arrestohen 79 persona në Serbi, mes të cilëve edhe funksionarë

Në aksion e madh anti- korrupsion mbrëmë në Serbi janë arrestuar 79 persona, mes të cilëve edhe ish funksionarë, njoftoi ministri i brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviq. Në konferencën e shtypit, Stefanoviq deklaroi se në mesin e 79 të arrestuarve është ish ministri Slobodan Milosavleviq dhe ish drejtorja e Agjencisë për luftë kundër korrupsionit, Zoran Markoviq si dhe biznesmeni Zhelko Zhuniq...

Lagja e Trimave: Shifrat dhe faktet

Sot në mëngjes policia ndërmori aksion në rrethinën e Shkupit dhe Kumanovës për arrestimin e bashkëpunëtorëve të grupit të armatosur në Lagjen e Trimave. Aksioni filloi më 9 maj në mëngjes, ditën kur duhej të mbahej kongresi i VMRO DPMNE-së, por nga burimet partiake mësojmë se është anuluar “për qëllime sigurie dhe operative” dhe kongresi u mbajt më 2 dhe...

Hisni Shaqiri: Pushteti organizon aksion policor që të mbulojë aferat

Ish deputeti Hysni Shaqiri, thotë se aksioni i sotëm i MPB-së  lidhur me bashkëpunëtorët e terrorist nga Lagjja e Trimave, nuk shkon në favor të marrëdhënieve ndëretnike. - Pushteti  për të mbuluar aferat e korrupsionit gjithmonë organizon aksione policore. Vetëm nuk e kam të qartë pse gjithmonë shqiptarët duhet të jenë viktima. Duhet të jemi të vetëdijshëm dhe mos biem pre...

Në Lagjen e Trimave aksion policor, arrestohen bashkëpunëtorët e terroristëve

Mëngjesin e sotëm  në Lagjen e Trimave të Kumanovës është  bërë aksion i madh policor për zbulimin e bashkëpunëtorëve dhe përkrahësve të grupit terrorist të  përfshirë në ngjarjet e Kumanovës. MPB-ja aksionin e realizon në disa fshatra të Kumanovës, por e zgjeron edhe në disa fshatra të rrethit të Shkupit, me çka janë përfshirë forca të mëdha policore dhe helikopterë. Sipas...

Karposh 4 mbledh nënshkrime për shpëtim të hapësirave të gjelbëra Jakimovski “jep” përkrahje

Banorët e Komunës së Karposhit  mbledhin nënshkrime për të ndërprerë procesin e e miratimit të Planit të Detajuar Urbanistik (PDU) për Komunën e Karposh 4, i cili parasheh vendparkim për vendet ku ka hapësira të gjelbra. Qëllimi i aksionit është kthimi i planit të detajuar në fazën e anketës dhe debatit publik, që banorët të munden të marrin pjesë në...

Ambasada amerikane mirëpret aksionin policorë ‘Celula’

Ambasada e SHBA e përgëzon Ministrinë e punëve të brendshme për operacionin e sotëm ndaj personave të dyshuar si terrorist dhe ndihmues të terrorizmit. Jemi të informuar se ky operacion ishte rezultat i një hetimi të gjatë dhe të vëmendshëm nga ana e policisë, shërbimeve të zbulimit dhe Zyrës së prokurorit, në pajtim me ligjet e reja anti-terrorizëm në...

MPB në Vaksincë gjeti 128 emigrantë dhe një të akuzuar për vrasje prej vitit 2001

  Në aksionin e sotëm, ekipet të sektorit për shkatërrimin e krimit të organizuar pranë MPB-së kanë kryer bastisje në dhjetëra objekte të fshatit Vaksincë të Kumanovës ku kanë zbuluar 128 emigrantë, të cilët ilegalisht janë akomoduar në një pjesë të tyre- njoftoi në konferencën e sotme për shtyp zëdhënësi i këtij resori, Ivo Kotevski. Pjesa më e madhe e tyre...

Avokatit të Popullit nuk i është lejuar hyrje në burgun e Shutkës

Avokati i Popullit, Ixhet Memeti ka deklaruar se pas grumbullimit të dëshmive dhe informacioneve kanë siguruar dëshmi të mjaftueshme se tek një i paraburgosur është kryer torturë. “Edhe në rastet e tjera të të paraburgosurve kemi informacione për maltretime dhe tortura dhe këto denoncime janë bërë edhe nga avokatët dhe të afërmit e të paraburgosurve”, ka deklaruar Ixhet Memeti, i...

Kryqi i Kuq apelon për ndihmë për të prekurit nga vërshimet

Reshjet e me intensitet të madh të shiut dhe rritja e nivelit të lumenjve në vend, shkaktuan vërshime të mëdha në vendbanime dhe sipërfaqe pjellore në disa rajone të shtetit. Vërshimet kanë shkaktuar dëme materiale, për çka kompetentët menjëherë kanë ndërmarrë masa përkatëse për zbutjen e pasojave të shkaktuara nga vërshimet- thuhet në njoftimin e Kryqit të kuq të...