fbpx

Спасовски: Евроазиските служби на Груби се како жолтите комбиња на Груевски

-

Министерството за внатрешни работи нема информации за евроазиски тајни служби кои имаат влијание на безбедноста и на кризата во државата, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, додавајќи дека наводите за вакви служби, кои ги посочи шефот на кабинет на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и носител на листа во изборната единица 1, Артан Груби, му наликува на приказната со жолтите комбиња што прислушувале низ Скопје.

– МВР нема сознанија дека евроазиски служби биле виновници за кризата во Македонија. Тоа го слушнав вчера од една од партиите на власт и мене ова ми личи на приказната со жолтите комбиња што прислушуваат во Скопје. Имаше жолти комбиња (според тврдењата на поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, еден од начините на кои било вршено незаконското прислушување н.з.) и што се движеа низ Скопје и прислушуваа, а денеска имаме некакви евроазиски служби кои презеле мерки за разнебитување на Република Македонија. Факт е дека таква информација нема, а доколку имало, сигурно дека службите ќе презеле одредени мерки – рече Спасовски.

Носителот на кадидатската листа на ДУИ во првата изборна единица, Артан Груби, во вторникот на дебата во емисијата „200“ на телевизијата „Алсат М“, рече дека кризата во Македонија и во регионот има „евроазиски автор“.

– Јас верувам дека мнозинството граѓани веруваат дека има влијание на различни сили, евроазиски, во создавањето на проблеми во безбедносните прашања. Тоа го гледаме и во формирањето на одредени политички партии и тоа е алармантно и неприфатливо за нас. Кризата што се развива во Босна, во Србија, Косово и во Црна Гора, a истата и во Македонија, јас мислам дека има евроазиски автор – рече Груби, кој на новинарско прашање кој се тој автор, додаде дека „не би сакал да го именува директно во недостиг од силни аргументи“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...