fbpx

СЈО за одлуката на Иванов: Поништувањето на аболицијата треба да важи за сите

-

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска нема да излезе со коментар за одлуката на претседателот, Ѓорге Иванов за поништување на помилувањата за 22 политичари, бидејќи сè уште не знаат за кои лица се однесува одлуката на претседателот, изјави за „Мета“, портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче Ристоска.

– Наш став е дека не постои оправдување за селективен пристап кога станува збор за реализација на владеењето на правото и спроведувањето на правдата – ни изјави Ристоска.

Од СЈО неофицијално велат дека одлуката за поништување на помилувањата треба да се спроведе за сите лица, а не едни да бидат опфатени, а други не.

Оттаму додаваат дека сè уште немаат добиено и чекаат одговорот од кабинетот на Иванов на барањата на СЈО од каде претседателот ги добил податоците лицата за кои се водат предистражни постапки.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата...