fbpx

Шведска победи на „Евровизија“, македонските поени неважечки

-

Манс Зелмерлев од Шведска со песната „Heroes“ е победник на 60. јубилејно издание на „Евровизија“ со освоени 365 поени. На второ место се најде Русија, а по неа Италија.

Македонија иако не се пласираше во финале, сепак имаше право да гласа, но нејзините поени се неважечки.

Имено, од нашата земја, како и Црна Гора, гласовите ги пресметале само од телефонските гласови, а не и од жири-комисијата која треба да учествува со 50 проценти, како што наложуваат правилата на годинешната „Евровизија“ во Австрија.

Бидејќи не е запазено правилото 50 проценти телефонско гласање – 50 проценти жири-комисија, поените се неважечки, но тоа не влијае на конечниот резултат.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За прв пат во земјава е регистрирана епидемија на ХИВ кај одредена популациона група

Според резултатите од последното истражување од 2018 година, кај мажите кои имаат секс со мажи во Скопје, проценетата преваленца е 5,4 отсто, што значи дека во РСМ за прв...