fbpx
Таг: евровизија

таг: евровизија

Шведска победи на Евросонг, Лорин вторпат ја стави својата земја на евровизискиот трон

Шведска е победникот на годинашното издание на Евросонг, односно натпреварот за песна на Евровизија. Во Ливерпул, победата на својата земја вчеравчер ја освои Лорин со песната Tattoo. Ова не е само седма победа на Шведска на натпреварот за песна на Евровизија во неговата децениска традиција, туку и вторпат токму Лорин да ја донесе победата на Шведска. Првиот пат таа тоа...

Вечерва се избира победникот на Евровизија, Шведска и Финска фаворити

Вечерва во Ливерпул, Обединетото Кралство ќе се одржи големото финале на Евровизија. Вкупно 26 земји ќе настапат на финалната вечер, под овогодишното мото „Обединети од музиката“ (United by Music). Шоуто ќе ја одрази културата и на градот-домаќин, но и на минатогодишниот победник – Украина, која не можеше да го организира настанот поради руската инвазија врз земјата. Евровизиското финале вечерва ќе го...

МРТ одлучи „во најдобар интерес на граѓаните“ следната година да не учествува на Евровизија

Македонската радио телевизија (МРТ) денеска соопшти дека идната година нема да учествува на Изборот за песна на Евровизија што ќе се одржи во Обединетото Кралство. Како главни причини за ваквата одлука ги наведе енергетската криза и финансиите. „Ваквата одлука е во најдобар интерес на граѓаните, имајќи ги предвид зголемените трошоци поради енергетската криза, коишто зафаќаат голем дел од буџетот на...

Евросонг 2023 официјално ќе се одржува во Обединетото Кралство

Евросонг 2023 ќе се одржува во Обединетото Кралство, потврдува Би-би-си. Организаторите на евровизискиот контекст одлучија дека не може да се одржува во земјата на годинешниот победник, Украина поради тековната војна со Русија. Фолк-рап бендот „Калуш оркестра“ со песната „Стефанија“ победи на годинешното 67 издание, а британскиот пеач Сем Рајдер со песната „Вселенски човек“ заврши на второто место. По ова, Украина отвори преговори...

И покрај одличната изведба, Андреа не се пласираше во финалето на Евровизија

Македонската претставничка на Евровизија, Андреа Коевска, која во Торино настапи со песната „Circles“ и покрај одличната, емотивна изведба не успеа да се пласира во финалето на Евровизија. На грандиозната сцена на Пала Олимпико таа настапи под редниот број 11. Облечена во црна креација на стилистка Цаци Паковска, како што најави кога беше одбрана да биде наш претставник, Андреа излезе сама. https://www.youtube.com/watch?v=zvOihqB4eKk&t=3s Во...

Андреа вечерва настапува на Евровизија, Северна Македонија со мали шанси за пласман во финале

Македонската претставничка Андреа вечерва ќе настапи во второто полуфинале на Евровизија. Под реден број 11, песната „Circles“ ќе биде изведена на Пала Олимпико арената во Торино, Италија. Според најавата и видеото од пробните изведби, Андреа на сцената ќе настапи сама. Од вечерашните вкупно 18 учесници, во финалето што ќе се одржи во сабота ќе се пласираат десетмина. Според обложувалниците, Северна...

Андреа два пати се извини за инцидентот со знамето, МРТ ќе одлучува дали да ја повлече

Македонската претставничка на Евровизија, Андреа Коевска, која вчера го фрли државното знаме, два пати се извини на јавноста откако нејзината постапка предизвика бурни рекации на социјалните мрежи. 🇲🇰 UPDATE: An apology video by Andrea has already been spread by MRT this evening, where she says that "reporters asked to take a pic without the flag" and "she didn't mean to...

Жирито пресуди – Андреа со песната „Circles“ е нашиот претставник на Евровизија 2022

Вчера, во емисијата „Стисни плеј“ во просториите на Македонската радио-телевизија, беше изгласана конечната одлука за нашиот евровизиски претставник, според гласовите на жирито, Андреа Коевска со песната „Circles“ ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Торино. Годинава за прв пат по седум години, организаторот на Националниот избор, МРТ го врати натпреварувачкиот карактер на изборот за претставничка песна со што формираше онлајн...

Вечерва се бира евровизискиот претставник, организаторите смируваат дека онлајн гласањето е легитимно

Вечерва ќе биде познато кој ќе ја претставува Северна Македонија на Изборот за песна на Евровизија што во мај ќе се одржи во Торино, Италија. Победникот ќе го одлучат гласовите на публиката и на меѓународното стручно жири. За првпат по седум години, Македонската радио телевизија (МРТ) која е организатор на Националниот избор, го врати натпреварувачкиот карактер на изборот и...

Гласај онлајн за твојот фаворит во изборот за македонска евровизиска песна

Во тек е изборот на песна што ќе ја претставува Северна Македонија на годинешното 66-то издание на „Евровизија“ во Торино, Италија што ќе се одржи во мај. Во потесниот круг за најдобри песни од кои една ќе ја претставува земјава влегуваат шест млади талентирани македонски музичари и пеачи. Оваа година, Македонската радио телевизија преку онлајн платформа овозможува право на бесплатно...

Северна Македонија ќе биде дел од „Евровизија“ и догодина

Северна Македонија е помеѓу 41 земји учеснички кои ќе бидат дел од музичката манифестација „Евросонг 2022“. Европската радиодифузна унија (ЕБУ) ја објави листата на земји кои ќе имаат свои претставници на најголемиот европски музички натпревар што догодина ќе се одржи во Италија. За домаќин на 66. издание на изборот за песна на Евровизија е избран градот Торино. Италија го доби правото...

Италија победи на 65. издание на „Евровизија“

Евровизија 2021 победници
Рок бендот „Манескин“ ја обезбеди победата за Италија на годинешниот избор за песна на „Евровизија“ кој се одржа во арената „Ахој“ во Ротердам, Холандија. Со енергичната изведба на песната „Тивко и добро“ (Zitti E Buoni), четиричлениот бенд собра вкупно 524 поени од публиката и стручното жири, кои беа доволни за Италија да се најде на врвот на табелата, веднаш...

Утревечер се одржува финалето на „Евровизија“, граѓаните на Северна Македонија ќе можат да гласаат

Евровизија 2021
Вчеравечер се одржа второто полуфинале од изборот за песна на „Евровизија“, на кое се претставија уште 17 земји, а десет од нив обезбедија пласман во големото финале, со што сега е познат редоследот и целосната листа финалисти на 65. издание на престижниот музички натпревар. На втората полуфинална вечер настапија сите соседни земји кои учествуваат во изборот – Србија, Албанија, Бугарија...

Гарванлиев: Интервјуто со изјавата е пред повеќе од една година, јас се извинувам ако сум повредил некого

Интервјуто кое циркулира на интернет со мојата изјава е пред повеќе од една година. Во музика нема политика, нема раса, нема боја, има љубов, има човечно, има енергија. Ако некој е повреден од тоа што јас го направив ненамерно и случајно, јас се извинувам од сè срце. Со овие зборови вчера Васил Гарванлиев од Струмица, македонскиот претставник на овогодинешното издание...

Оваа сабота ќе се прикаже онлајн Евровизија

Викендов ќе се одржи поинакво издание на Евровизија наречено “Eurovision: Europe Shine a Light” инспирирано од песната “Love Shine a Light” која победи на овој натпревар во 1997. За време на програмата ќе бидат прикажани сите 41 песни кои требаше да учествуваат на ова натпреварување, но исто така поканети се и учесници од претходните години. Преносот ќе се одржи...

Дали се Албанците виновни и за лошиот пласман на Србија на Евровизија?

Српскиот проект за проверка на факти „Раскрикавање“ направи темелна проверка на небулозни тврдења на српскиот весник „Ало“, кој ја обвини Фјола Исмаили, членка на македонското жири во изборот на песна на Евровизија, дека била виновникот што жирито од Македонија не ѝ дала ниту еден поен на српската претставничка Невена Божовиќ. „Ова жири Србија ја остави без гласови, додека на Албанија...

Македонија ќе учествува на „Евровизија 2018“

Македонија ќе учествува на изборот за песна на „Евровизија“ следната година, откако МРТ и Португалската радио-телевизија постигнале договор. На официјалната веб-страница на „Евровизија“, Македонија сега стои како една од 43 земји учеснички. Минатата недела, под листата пишуваше дека промената од изборот во 2017 година е што Русија повторно ќе учествува, а Македонија нема. Сега на веб-страницата пишува дека земјите учеснички требало...

Португалија победи на натпреварот за песна на „Евровизија 2017“

Португалија е победник на годинашниот избор на песна на „Евровизија“, европската мрежа на национални радиодифузери, кој се одржа во Киев, Украина. Со 758 поени, 27-годишниот Салвадор Собрал со песната „Amar Pelos Dois“ ги освои симпатиите на Европа и на својата земја ѝ ја донесе првата евровизиска победа. Португалија е земја со најдолг стаж како натпреварувач, но досега никогаш го нема...

На „Евровизија“ забранети знамињата на Косово и на Исламска држава

На годинешното натпреварување за песна на „Евровизија“ забранети се знамињата на Косово, Исламска држава, Палестина, Крим, Доњецка Република, Нагорно Карабах и на Северен Кипар, соопштија организаторите. За време на настанот во Стокхолм, Шведска, во салата нема да биде можно да се внесат тие знамиња. За одлуката на организаторите можно е да се поднесат жалби. Покрај тие знамиња, нема да биде можно да...

Шведска победи на „Евровизија“, македонските поени неважечки

Манс Зелмерлев од Шведска со песната „Heroes“ е победник на 60. јубилејно издание на „Евровизија“ со освоени 365 поени. На второ место се најде Русија, а по неа Италија. Македонија иако не се пласираше во финале, сепак имаше право да гласа, но нејзините поени се неважечки. Имено, од нашата земја, како и Црна Гора, гласовите ги пресметале само од телефонските гласови,...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...