fbpx

Штетите од поплавите проценети на 25 милиони евра

-

Поплавите што ја зафатија Македонија во јануари и во февруари предизвикале штети од 25 милиони евра. Дури во 43 општини имало штети од излевањето на реките и на каналите. Најмногу штети се евидентирани кај аграрот, информираше министерот за земјоделство, Михаил Цветков.

Државата за обештетување на поплавените, освен од домашната каса, со финалниот извештај,   средства ќе бара од  ЕУ и од Светската организација за храна.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...