fbpx

Шпански и фински авиони пресретнале руски летала кај Естонија

-

Шпански и фински борбени авиони пресретнале три руски авиона кои летале во близина на воздушниот простор на Естонија, соопшти НАТО.

Руските летала се идентификувани како два авиона „миг-31“ и еден транспортен авион „антонов АН-26“, додава НАТО.

За пресретнувањето полетале два шпански авиона „Ф-18“ од воздухопловната база Амари во Естонија, како и фински авиони.

Последниве години зголемен е бројот на руски авиони што се пресретнати НАТО и тоа во време на зголемени тензии меѓу Западот и Москва поради украинската криза.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...