fbpx
Таг: Естонија

таг: Естонија

Украина и балтичките земји ќе го бојкотираат самитот на ОБСЕ поради доаѓањето на Лавров

Одлуката да му се дозволи на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да присуствува на Министерскиот самит на ОБСЕ во Скопје доведе до бојкот на присуството на настанот од Украина и од балтичките земји, пренесува Гардијан. Украина денеска побара Русија да биде исклучена од ОБСЕ, додавајќи дека сите мора да работат заедно за да се спаси ОБСЕ од Русија....

Училиштето „Григор Прличев“ домаќин на ученици од Естонија, децата се воодушевени од храната и од топлото време

Oсновното училиште „Григор Прличев“ во општината Гази Баба, неделава е домаќин на ученици и наставници од естонскиот град Тарту, поточно од училиштето „Veeriku Kool“. Македонските ученици, заедно со нивните врсници од Естонија, заеднички се дел од проект од Еразмус + програмата, насловен како „Медиуми и дигитални вештини - начини на следење на на географијата, културата, животната средина и училишните...

Ковачевски: Огромна ни е посветеноста за дигитална трансформација на општеството

Нашата посветеност да обезбедиме дигитална трансформација на општеството и приближување на европските стандарди е огромна и видлива. Во Северна Македонија во моментов 83 отсто од домаќинствата имаат пристап до широкопојасен интернет, а 91 отсто од компаниите користат различна технологија, како и широкопојасен интернет, кажа во своето обраќање денеска премиерот Димитар Ковачевски, кој се обрати на отворањето на Талинскиот дигитален...

На оваа фотографија не е претседателката на Естонија со синот

На фотографијата споделена во постот е Керсти Калјулаид, но таа не е сегашна, туку поранешна претседателка на Естонија. Исто така, Калјулаид не е со нејзиниот син, туку со Мик Парниц, писател и активист кој се залага за заштита на правата на жртвите на сексуално насилство. На фотографијата е презентиран јавен настан на кој Парниц во согласност со своите и...

Македонските институции со естонска помош се борат против сајбер нападите

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска заедно со e-Governance Академијата од Естонија организираше вежба за проверка на нашите капацитети за управување со кризи поврзани со сајбер напади, информираат од владината прес-служба. „Ова е вежба која ќе ни помогне на сите да ја унапредиме свесноста за потребата на воспоставување на систем кој ќе ја подигне сајбер безбедноста...

Грковска – Ауварт: Сајбер безбедноста има многу важна улога во безбедносниот систем на секоја држава

Дигиталната трансформација на општеството, технолошкиот напредок, но и геостратешките предизвици во Европа и во светот наметнуваат целосно нов пристап во безбедносниот систем, во кој сајбер безбедноста има многу важна улога. Сајбер безбедноста е стратешко прашање, за кое секоја држава, мора да има координиран пристап, и на домашен и на меѓународен план. Ова беше потенцирано на денешниот состанок што заменичката...

Вицепремиерката Грковска разговараше со естонскиот претседател Карис на тема дигитализација

На маргините на дигиталната конференција „E-governance“ која што се одржува во естонскиот главен град Талин, вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска имала средба со претседателот на Естонија Алар Карис, со кој разговарале за предностите што дигитализацијата на општеството ги обезбедува за сите граѓани. Вицепремиерката Грковска се заблагодари за поддршката што Естонија ѝ ја дава на Република Северна...

Лекции од Естонија: Од сиромашна посткомунистичка држава до дигитален рај

Естонија е земја која докажува дека дигитализацијата го подобрува квалитетот на животот на нејзините граѓани. Илјадници услуги, главно административни, Естонците ги вршат со неколку кликови од дома, а пак чекањето ред пред шалтерите е дел од некоја далечна историја, пишува Порталб.мк. Оваа балтичка земја со 1,3 милиони жители, во последните 25 години го замени својот постсоветски идентитет со оној на...

Со естонска помош, започнува проект за унапредување на дигитализацијата во земјава

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска одржа прес-конференција за претставување на проектот за унапредување на дигитализацијата во Северна Македонија, што ќе се спроведува под координација на Секретаријатот за европски прашања со финансиска поддршка од САД и Естонија и експертска поддршка од Естонскиот центар за меѓународен развој. Димитров и претставничката на Естонскиот центар за меѓународен развој Кадри...

„е-Општество.мк“: Потребна е дигитална зрелост за да се постигне дигитална трансформација на општеството

Шеснаесеттото издание на меѓународната конференција „е-Општество.мк“ на тема „Вклученост и ефективност-доброто владеење и интернетот“ започна денеска и за прв пат поради ковид-19 пандемијата се организира целосно онлајн. Настанот е во организација на Фондацијата за Интернет и општество „Метаморфозис“, а нејзиниот извршен директор Бардил Јашари во воведното излагање на почетната сесија се задржа на последиците што ги донесе ковид-19 врз...

Естонија го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Парламентот на Естонија едногласно го ратификуваше Протоколот за членство на државата во НАТО. Естонија е 17. земја што го ратификуваше Протоколот. Со ратификацијата на Протоколот од 29-те земји сојузници во Алијансата, се очекува кон крајот на годината државата и официјално да стане 30. членка на НАТО.

Османи: Потребно ни е искуството на Естонија за формирањето преговарачки тим со ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, се сретнал со министерот за надворешни работи на Естонија, Свен Миксер. Како што соопштија од Секретаријатот за европски прашања, на средбата се зборувало за приоритетите на естонското претседателство со Советот на Европската Унија до крајот на годината, за политиката на проширување, како и за евроинтегративниот процес на Република Македонија. Вицепремиерот Османи нагласил дека во...

Димитров: Пукнатините на неизвесност мора да бидат пополнети со европска перспектива

„Пукнатините на неизвесност мора да бидат пополнети со веродостојна и динамична европска перспектива. Затоа мора да напредуваме кон европската иднина, поучени од грешките од минатото“, рекол министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на средбата со министерот за надворeшни работи на Република Естонија, Свен Миксер, во Талин, соопшти Mинистерството за надворешни работи. При денешната посета на Естонија, со која ја почна регионалната...

Компанијата „Нордика“ ќе воведе летови од Талин до Охрид

Естонскиот авиопревозник „Нордика“ ќе почне да лета на авиолинијата Талин - Охрид - Талин, почнувајќи од 1 јуни 2018 година, најави „ТАВ Македонија“. - Очекуваме дека со овие летови во текот на следното лето повеќе од 2.500 патници од Естонија ќе слетаат на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“. Со отворањето на директната авиолинија до Талин, всушност, отвораме еден сосема нов пазар за...

Хан на средба со Димитров во Талин дал поддршка за владините реформи

На маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ во Талин, денеска шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, имал средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, соопшти македонското министерство за надворешни работи. „На средбата шефот на македонската дипломатија го запозна еврокомесарот со досега постигнатото во првите...

Димитров во Талин: Имам голема приказна во надежен момент за Македонија

Имам голема приказна да им раскажам на министрите од ЕУ во овој надежен момент за Македонија, рече шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во главниот град на Естонија, Талин. Таму се одржува неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ. Димитров се надева дека преговорите за членство...

Димитров во Талин на неформален состанок за безбедносните предизвици на Европа

На покана на високaта претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, и на министерот за надворешни работи на Република Естонија, Свен Миксер, шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, денеска во Талин учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ: Македонија,...

Шпански и фински авиони пресретнале руски летала кај Естонија

Шпански и фински борбени авиони пресретнале три руски авиона кои летале во близина на воздушниот простор на Естонија, соопшти НАТО. Руските летала се идентификувани како два авиона „миг-31“ и еден транспортен авион „антонов АН-26“, додава НАТО. За пресретнувањето полетале два шпански авиона „Ф-18“ од воздухопловната база Амари во Естонија, како и фински авиони. Последниве години зголемен е бројот на руски авиони што се пресретнати...

Естонија го презеде претседавањето со Европската Унија

Естонија денеска го презеде шестмесечното претседателство со Европската Унија од Малта. Естонскиот премиер, Јури Ратас, и претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, вчера имаа средба на која разговараа околу програмата на естенското претседавање со ЕУ. „Вашиот тим е подготвен и ги видовме големите напори кои ги вложивте во изминатите неколку месеци. Претседателството е во добри раце“, изјави Јункер, пренесува...

Естонија соопшти дека авион во кој бил Лавров го нарушил нејзиниот воздушен простор

Естонија соопшти дека руски авион во кој, наводно, се превезувал шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, накратко го нарушил естонскиот воздушен простор. Советничката на естонскиот премиер, Кадри Петерс, на „Твитер“ наведе дека Лавров го нарушил воздушниот простор на земјата. „Лавров леташе во Финска за да разговара за безбедносниот воздушен сообраќај, но ајде притоа да го нарушиме естонскиот воздушен простор“, напиша Петерс. Лавров...

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...