fbpx

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ има 63 објекти на различни локации

-

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција истакна дека премиерот Никола Груевски се плаши од заминување од премиерската позиција.

– На Никола Груевски му е јасно дека неговиот криминал, неговата корупција и изборниот грабеж што го спроведе, нема да останат неказнети. Денеска јавноста ќе добие уште еден доказ зошто Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ го кршат Договорот од Пржино и по секоја цена се обидуваат да го оневозможат нормализирањето на институциите и враќањето на правната држава. Затоа што станува збор не само за личен, не само за семеен, туку и за партиски криминал – изјави Шилегов.

Тој истакна дека во текот на 2014 година и мал дел од 2015 година, политичката партија ВМРО-ДПМНЕ купила огромен имот низ цела Македонија.

– Дури 63 објекти на различни локации, со вкупна квадратура од близу 12.000 квадратни метри. Само објекти, без земјиште, најголем дел во Скопје. Вкупниот приход што ВМРО-ДПМНЕ го прикажала за 2014 година изнесува помалку од 4 милиони евра. ВМРО-ДПМНЕ, како и нејзините функционери, со малку пари купува огромен имот. Очигледно е дека додека се крадела државата, се богатела не само фамилијата, туку и партијата. Колку чини вкупниот имот на ВМРО-ДПМНЕ? – прашуваат од СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...