fbpx
Таг: имот

таг: имот

Во собраниска процедура влегува законот за одземање имот стекнат со корупција

Министерството за правда соопшти дека во собраниска процедура влегува предлог-законот со кој се овозможува одземање имот стекнат со корупција, без да биде процедурално утврдена кривична одговорност. „Законот за канцеларија за поврат на имот влегува во собраниска процедура. Со новиот Закон,чиј предлагач е Министерството за правда , АРО Канцеларијата ќе има надлежност да презема активности за добивање информации и податоци за...

Германија е единствената членка на ЕУ со повеќе потстанари отколку сопственици на имот

Германија е единствената членка на Европската Унија каде што има повеќе потстанари отколку луѓе кои поседуваат свои куќи или станови. Минатата година уделот на Германците кои поседуваат свои домови паднал од 49 на 47 проценти, пренесува германската новинска агенција ДПА. Во Австрија, која е втора по Германија на листата на земји од ЕУ со најмал број станари кои се и...

ДКСК откри два непријавени стана и автомобил кај Фатмир Арифи, директор на инспекторатот за градежништво

антикорупциска комисија
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) следејќи ја имотната состојба на Фатмир Арифи, директор на Државниот инспекторат за градежништо и урбанизам кај него открило непријавен имот - стан во Железара, стан во Чаир и автомобил „Форд Мондео“ од 18.000 евра. Антикорупционерите ќе бараат кривична одоговрност и разрешување на директорот Арифи од Владата, која го именувала. Според наодите на ДКСК,...

Становите на Мијалков во Охрид се продаваат за речиси 2.000 евра по квадрат

Агенцијата за управување со недвижен имот на лицитација го стави дел од имотот на поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, запленет за случајот „Империја“. Лицитацијата ќе се одржи на 25 август. Според огласот, на распродажба се ставени два стана во Охрид - едниот од 46 квадратни метри (плус 19 квадратни метри помошни простории) е со...

Четири милиони долари ќе се влеат во државниот буџет од продажбата на имот на СФРЈ

На сметката на Мисијата на Република Македонија при Организацијата на обединетите нации (ООН) во Њујорк се префрлени пари од поделбата од продажба на имот на СФРЈ, по продажбата во септември, реагираше денеска опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат дека на два пати, во декември лани и јуни годинава, Љубомир Фрчкоски како амбасадор, добива официјални инструкции да ги врати парите во...

Скопското „Водовод и канализација“ до крај на 2021 должи на државата околу 3 милиона евра

Скопското Јавно претпријатие (ЈП) „Водовод и канализација Скопје“ на државата ѝ должи околу три милиона евра неплатени надоместоци за користење и испуштање одводни води за период од повеќе години, гласи еден од главните заклучоци на конечниот ревизорски извештај на „ЈП Водовод и канализација Скопје“ за 2021 година, изготвен од Државниот завод за ревизија (ДЗР). Конечниот ревизорски извештај дава неповолна оценка...

Вистиномер: Како Мијалков од имот од 1,5 милиони, за седум години стигна до имот од 36 милиони евра?

Под владение на државата ќе стане имот кој Мијалков го немал или не го пријавил пред седум години. Останува прашањето, како е можно кое било физичко лице од имот од 1,5 милиони евра, во рок од седум години, да стигне до имот од над 30 милиони евра? Или најпрецизно, колку, дали и како, во државава се санкционира евентуално незаконски...

Мијалков се спогоди за „Империја“: Три години затвор и ќе му конфискуваат 36 милиони евра

Сашо Мијалков, осомничен во предметот „Империја“ за перење пари е осуден на три години ефективен затвор откако денеска призна вина во спогодба со обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, објави СДК. Од Обвинителството за организиран криминал и корупција потврдиле и за телевизија Телма дека Мијалков ја признал вината и се спогодил за предметот „Империја“. Деновиве, судија за извршување на...

АСО: Најголема исплатена штета лани е за осигурување имот и изнесува 382.000 евра

фото : АСО
Граѓани, компании и институции од пријавени штети лани наплатиле вкупно 4 милијарди денари (65,1 милиони евра) што е на исто ниво како и во 2019 година. Од тоа, за штети по полиси за неживотно осигурување се исплатени 58 милиони евра, а исплатите на штети по основ на осигурување на живот изнесуваат 7,1 милион евра. Најголемата исплатена бруто штета од осигурување...

Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година

Вкупно 25.232 трансакции се евидентирани во базата на регистарот на цени и закупнини на недвижности во периодот јануари-декември 2020 година, од кои 18.755 се однесуваат на продажби на недвижности, а 6.477 на закупи на недвижен имот, покажуваат податоците од годишниот извештај за работењето на Агенцијата за катастар на недвижности. Податоците на Катастарот откриваат дека во минатата година е продаден недвижен...

Обвинителот Ајро побара затворски казни, конфискација на имот и да се плати штетата во случајот „Трезор“

Oбвинителот Артан Ајро во завршните зборови за случајот „Трезор“ денеска побара судијката Џенета Бектовиќ на обвинетите лица да им изрече казни затвор но и конфискација на имот, бидејќи како што истакна тој, обвинетите кривичните дела ги сториле од лукративен карактер. Покрај затворски казни во пресудата, Обвинителството од Основниот кривичен суд-Скопје побара обвинетиот Сашо Мијалков да го задолжи да надомести износ...

АСО: Осигурителните компании лани исплатиле 10,2 милиони евра, 30 отсто повеќе од претходната година

фото: АСО
Вредноста и бројот на продадени полиси за осигурување на имот расте пет години во контиунитет, а минатата година, во услови на пандемија, зголемено е осигурувањето на имот кај: домаќинствата, компаниите, земјоделците и кај државниот сектор. Вкупната продажба на полиси за ова осигурување лани достигна 1,86 милијарди денари или 30,26 милиони евра, покажуваат официјалните податоци на Агенцијата за супервизија на...

Владата бара „чаре“ за имотот во Зимбабве добиен од сукцесијата на СФРЈ

Владата на 28 седница ја разгледа информацијата за предлог – активности за решавање на статусот на имотот во Хараре, главниот град на африканската држава Зимбабве, кој се наоѓа на адреса: „41 Argyle Drive, Highlands, Harare, Zimbabwe“, кој Република Северна Македонија го доби во процесот на сукцесија на дипломатско-конзуларниот имот на поранешната СФРЈ. Притоа, Владата го задолжила Министерството за надворешни работи...

Град Скопје нема да презема мерки за неплатен данок на имот и фирмарина

Град Скопје ги демантира дезинформациите во одредени медиуми и ги информира граѓаните дека решенијата за данок на имот и фирмарина кои што сега поштенски пристигнуваат на нивните адреси, биле испратени пред да се случи епидемијата со корона вирусот, но поради новонастанатата состојба, нема да презема дополнителни мерки кон даночните обврзници. „Градот Скопје, согласно со одредбите на Законот за даноци на...

Имотната состојба на пратеници од македонскиот политички блок

Во предворјето на предвремените параламентарни избори „Порталб.мк“ објавува податоци за имотната состојба на пратениците чиј мандат заврши со распуштање на деветтиот по ред параламентарен состав. Овие податоци се важни бидејќи за 30 дена по престанокот на мандатот, сега веќе екс-пратениците се обврзани да достават нови анкетни листови до Државната комисија за спречување на корупција, по што ќе може да...

Судот привремено го замрзна имотот на обвинетите во „Империја“

Специјалното јавно обвинителство побарало привремено одземање на имотот заради обезбедување, а судот определил привремени мерки и забрани за отуѓување и располагање со уделите на фирмите за кои постои основано сомнение дека била прибавена имотна корист со кривичните дела за кои се води постапката за случајот „Империја“. „Воедно судија на претходна постапка, постапувајќи и по два предлога на надлежното обвинителство за...

СЈО: Замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ

По барање Специјалното јавно обвинителство, судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 донесе решение со кое е изречена привремена мерка за обезбедување на имот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопштија денеска од СЈО. Со мерката, која е изречена во рамки на предметот „Талир“ се замрзнати вкупно 69 недвижнини, меѓу кои и објектот во кој се наоѓа седиштето на партијата. „Со...

Пратеникот Сашо Василевски излегува од домашен притвор

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски кој е обвинет за настаните во Собранието на 27 април минатата година, излегува од куќен притвор откако Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја прифати понудената гаранција во недвижен имот. - Кривичниот совет на одделението за Организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по предлог на одбраната С.В., обвинет во предметот  КОК...

Бубевски: Му честитам на Судот за конфискацијата на имотот во „Труст“

Јавниот обвинител од Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски рече дека е задоволен од пресудата во случајот „Труст“ со која на обвинетите Сеад Кочан и Василие Авировиќ им се изрекуваат затворски казни од шест години за првиот и три години затвор за второобвинетиот. Бубевски ја поздрави и одлуката на судот да го конфискува имотот и рече дека нема да бараат притвор за...

Укинати притворите на Темелко и Поповски

Основниот суд Скопје 1 им ги укина притворите на поранешниот началник во МВР, Оливер Поповски кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, како и на градоначалникот на Општина Пустец, Едмонд Темелко, обвинет во предметот на СЈО „Титаник“. „Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција, постапувајќи по предлог на одбраната на Поповски, опфатен со обвинителниот акт поврзан...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...