fbpx

Села: Ако во првите 100 дена не биде усвоен законот за јазиците, ќе ја напуштиме Владата

-

Лидерот на Движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села, денеска на редовното партиско собрание во Тетово рече дека доколку во првите 100 дена од новата влада не биде усвоен законот за проширена употреба на албанскиот јазик, неговата партија ќе ја напушти коалицијата.

Села смета дека тоа би била последна мерка за која се надева дека ќе нема потреба да се преземе. Лидерот на ДР-ДПА не мисли дека е неопходно нацртот прво да оди на мислење во Венецијанската комисија.

Села не ја исклучи можноста за обединување на партиите учеснички во Алијансата за Албанците, во една единствена партија.

На редовното партиско собрание на ДР-ДПА во Тетово беше одлучено нови потпретседатели на партијата да бидат Елми Азири и Ремзи Мемеди. Едниот доаѓа од разгранокот во Куманово, а другиот од Кичево.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...