fbpx
Таг: Zijadin Sela

таг: Zijadin Sela

Алими требаше да биде награден, а не осуден, велат од Алијанса за Албанците

Алијанса за Албанците најавува жалба до сите правни инстанци на пресудата со која вработениот во Собранието, Абдулфета Алими е казнет со 7 години затвор за упадот во Собранието на 27 април. „Казнувањето со 7 години затвор на Абдулфета Алими кој е познат како единствениот човек кој го спаси животот на лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села ноќта на 27...

Села ја откажа средбата со Заев за договарање за заеднички претседателски кандидат

Средбата меѓу претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, со претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев, што требаше да се одржи денеска е откажана на барање на Села. Двајцата партиски лидери требаше да разговараат за можноста да изберат заеднички претседателски кандидат. Како што извести „Порталб“, Села се налутил поради тоа што Министерството за образование ги одзело ингеренциите на градоначалникот...

Нема договор, само желба за заеднички претседателски кандидат на Села и Касами

Алијансата за Албанците (АА)на Зијадин Села и крилото на Беса предводено од Биљал Касами не разговарале можноста на претседателските избори да настапат со свој кандидат, иако во двете партии има желба за такво нешто, јавува „Порталб“. - За ова прашање не е разговарано со движењето Беса.  Факт е дека има заедничка желба тоа да се случи, но нема договор. Денеска...

Обвинителство: Војминовски беше во домашен притвор поради здравствени проблеми

Од Јавното обвинителство порачаа дека домашен притвор за сега избеганиот Никола Војминовски, кој беше осуден на 13 и пол години затвор за обид за убиство на Зијадин Села при насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, бил побаран поради здравствената состојба на осудениот. Војминовски во домашен притвор ја исчекуваше правосилноста на пресудата. По него е распишана потерница. Од обвинителството потсетуваат...

Преамбулата ќе се измени, Заев и Села се договориле за поддршка на уставните измени

По денешната средба во скопскиот хотел „Холидеј Ин“ со премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, лидерот на Алијанса за Албанците (АА), Зијадин Села порача дека со Заев постигнале договор пратениците од оваа партија да гласаат за измената на Уставот. Тој ече дека на инсистирање на Алијансата, во преамбулата на Уставот ќе се отстрани подвојувањето на граѓаните. - Средбата беше во...

Села ја чека средбата со Заев, БЕСА на Касами тврди дека не блокира

Крилото на движењето БЕСА предводено од Биљал Касами вели дека не ја блокира евроатлантската интеграција на Македонија, а гласовите на нејзините пратеници ќе зависат од тоа како ќе се одвива дебатата, порача пратеникот Фадил Зендели денеска, јави  „Порталб.мк“. Прашан неколкупати дали ќе гласаат за уставните измени ако не се исполнат нивните барања Македонија да се дефинира како мултиетничка држава, албанскиот...

Алијансата за Албанците во Гостивар повика да се гласа за НАТО и ЕУ

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вчера во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите рече дека има природна потреба Албанците од Македонија да бидат во НАТО и ЕУ. - Да излезме на 30 септември масовно и да ги мобилизираме останатите. Така ќе...

Села ќе бара во Уставот и во пасошите да стои „Албанци/граѓани на Северна Македонија“

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, на прес-конференција во Собранието порача дека го поддржува договорот со Грција, но дека има забелешки. Тој рече дека при менувањето на Уставот, неговата партија ќе бара во пасошите и во Уставот за македонските Албанци да стои „Албанци/граѓани на Северна Македонија“. Села рече дека е незадоволен од постигнатото на лидерските средби и дека албанскиот...

Над 80 години затвор за седуммината обвинети за обид за убиство на Села

На седумтемина обвинети за обид за убиството на пратеникот Зијадин Села на 27 април минатата година, при крвавите насилства во Собранието, во Основен суд Скопје 1 денеска им беа изречени затворски казни од 10,5  години до 13,5 години затвор, односно вкупно 81,5 години затвор. Сите беа обвинети за убиство. Обвинетиот Кире Георгиевски е осуден на 13 години, а истата казна ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сашо Сенков со месеци беше во притвор само поради политичка одмазда

Сашо Сенков ни крив ни должен со месеци беше во притвор само заради политичка одмазда на СДСМ кон сите кои мислат поинаку, велат од ВМРО-ДПМНЕ во врска со обвинетиот за убиство на пратеникот Зијадин Села откако вчера Обвинителството го повлече обвинението против него. Од опозициската партија додаваат дека на Сашо Сенков му биле погазени сите права и без никаква основа...

На 6 јуни завршни зборови во судењето за нападот на Села

Со изнесување докази, меѓу кои една досега неприкажана снимка од нападот на пратеникот Зијадин Села при насилствата во Собранието на 27 април минатата година, денеска се одржа уште едно рочиште, а в среда судењето продолжува со изнесување завршни зборови. Обвинителот Дарко Јакимовски од судот побара повеќе време за да ги подготви завршните зборови со цел да може да ги вклучи...

Алијанса за Албанците: „Илинденска“ е удар врз секуларизмот и славизирање на државата

Алијансата за Албанците на вчерашната седница на Централното претседателство, последниот предлог „Република Илинденска Македонија" за решение на спорот за името со Грција, го нарече тенденција да се славизира името на државата и тежок удар врз секуларизмот. „Интегрирањето на Македонија во ЕУ и НАТО е бескомпромисна стратегиска и политичка определба на Алијансата за Албанците. Таа го повторува својот став дека е...

Во судница денеска Јанкулоска, Мијалков и Ѓорчев

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да се одржат две судења - за случајот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), како и за обидот за убиство на Зијадин Села во нередите во Собранието на 27 април минатата година. Во „Таргет – Тврдина“ обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски,...

Во Кривичниот суд ќе се пуштаат снимките од претепувањето на Села

На годишнината на упадот и крвавите настани во Собранието, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да продолжи судењето за случајот за обидот за убиство на лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадн Села. На денешното рочиште треба да се гледаат фотографии и видеа од претепувањето на Села кои се дел од доказите во обвинението. На претходното рочиште кое се одржа...

Судењето за нападот на Села прекинато откако му се слоши на еден од обвинетите

Судењето за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на 27 април минатата година, денеска беше прекинато откако му се слоши на Никола Војневски, еден од десетината обвинети во овој предмет. На Војневски му се слоши за време на сведочењето на новинарот Горан Трпеновски, по што беше повикана итна медицинска помош. Трпеноски, како втор сведок на обвинителството, рече дека критичниот ден...

Зекири во судница препозна двајца напаѓачи на Села, кои барале „албанска крв“

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, во сведочењето во Основен суд Скопје 1 за обидот за убиство на Зијадин Села што се случи на 27 април минатата година во Собранието, рече дека во обвинетите препознал двајца што го извлекле Села од групата пратеници.  Друг сведок пак рече дека од насилниците се слушало дека бараат „албанска крв“. Закири рече дека човекот што...

Продолжува судењето за нападот врз Села

Во Основен суд Скопје 1, познат и како Кривичен суд, денеска треба да продолжи судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието. На денешното рочиште се очекува да сведочат тројца сведоци, меѓу кои и пратеникoт на СДСМ, Мухамед Зекири. На минатото судење, што траеше шест часа, беа сослушани...

Талат Џафери во судница препозна петмина од напаѓачите на Села

Претседателот на Собранието, Талат Џафери како сведок за обидот за убиство на Зијадин Села во парламентот на 27 април лани, препозна пет од 10-те обвинети, кои на денешното судење во Основниот суд Скопје 1 беа донесени од притвор. Џафери ги посочи обвинетите Стојан Павлески, Андреј Мицов, Николче Димитриевски, Кире Ѓорѓиевски и Оливер Ошавковски. -Тие беа првите кои влегоа во прес-салата на...

Џафери во суд: Извикуваа дека сите ќе нè убијат

Напаѓачите извикуваа „сите ќе ве убиеме, нема да излезете од тука“, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска во Кривичниот суд каде сведочеше за жестокиот напад врз пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во упадот во Собрранието на 27 април минатата година. На денешната главна расправа, Џафери е првиот сведок. На почетокот на рочиштето, судијката Славица Андреевска го...

Џафери, Кирацовски и Манчевски ќе сведочат за обидот за убиство на Села во Собрание

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, пратеникот и генерален секретар на СДСМ, Алексадар Кирацовски и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, по велигденските празници ќе сведочат во судот на рочиштето за нападот над пратеникот и лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села на 27 април во Собранието. Собранискиот спикер Џафери бил и претходно поканет да сведочи, но со претходна...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...