fbpx
Tag: Zijadin Sela

tag: Zijadin Sela

Села ја откажа средбата со Заев за договарање за заеднички претседателски кандидат

Средбата меѓу претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, со претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев, што требаше да се одржи денеска е откажана на барање на Села. Двајцата партиски лидери требаше да разговараат за можноста да изберат заеднички претседателски кандидат. Како што извести „Порталб“, Села се налутил поради тоа што Министерството за образование ги одзело ингеренциите на градоначалникот...

Sela: Është e qartë kush janë porositësit e dhunës, duhet të dalin para drejtësisë

“Mendoj se nuk ka nevojë për shumë dëshmi, çdo gjë ishte e qartë dhe çdo gjë ndodhi para syve të opinionit. Të gjithë ata që morën të drejtën të futen në Kuvend, duhet të dalin para organeve të drejtësisë nëse duam të kemi shtet të së drejtës”, ka deklaruar kryetari i LR-PDSH Zijadin Sela pasi dha dëshminë e tij...

Zaev dhe Sela kanë biseduar për çështjet e resorëve në Qeverinë e re

Bisedimet po vijojnë me të gjitha partitë politike dhe besoj që do të fillojmë të flasim edhe për resorët dhe emrat e ministrave, ka deklaruar sot kreu i LSDM-së, Zoran Zaev para fillimit të takimit me kreun e Aleancës për Shqiptarë, Zijadin Sela. “Më vjen mirë që në këtë pjesë bisedimet po ecin në drejtimin e duhur. Besoj se sot...

Sela: Sulmi ndaj meje ishte atentat politik

Më 27 prill është kryer atentat ndaj kërkesave dhe nevojave politike të shqiptarëve në Maqedoni, ka deklaruar sot kreu i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela gjatë paraqitjes së tij të parë në opinion pas trazirave në Kuvend më 27 prill. “Ne na vranë më 27 prill dhe ne u ringjallëm përsëri më 27 prill. Ne do të vazhdojmë që nevojat...

Zijadin Sela të hënën për herë të parë do të paraqitet në opinion pas sulmit

Kryetari i Lëvizjes për Reforma në PDSH (LR-PDSH), Zijadin Sela për herë të parë pas sulmit në Kuvend më 27 prill, kur u rrah brutalisht, do të mbaj konferencë shtypi të hënën, njofton zëdhënësi i Lëvizjes, Arben Taravari në Facebook. “LR-PDSH-ja ka kënaqësinë të lajmërojë se të hënën, në orën 13.00, në selinë e saj në Tetovë do të zhvillohet...

Sela për VMRO DPMNE-në: Le ta votojmë PSP-në e më pas të shkojmë në zgjedhje të reja

Pas një orë e gjysmë debat mes deputetëve nga VMRO DPMNME dhe akuzat drejt LSDM-së, me thirrje të herë pas hershme për zgjedhje parlamentar, në foltoren e vazhdimit të 19-të të seancës të Kuvendit foli edhe Zijadin Sela nga Aleanca për shqiptarë, i cili u bëri thirrje deputetëve të VMRO DPMNE-së për vazhdimin e mandatit të Speciales dhe për...

Kriza po merr hov më të madh, vlerësoi Sela pas takimit me Han

Kriza politika nuk ka përfunduar, dhe për fat të keq, po merr hov më të madh, deklaroi lideri i Aleancës për shqiptarë, Zijadin Sela, pas takimit me euro- komisarin për zgjerim, Johanes Han dhe treshen evropiane, Ivo Uajgl, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn. “Mendoj se kësaj shoqërie i duhet debat, e jo gënjeshtra dhe dezinformata, e as të kthehemi në...

Zaev: Nëse e marr mandatin, nuk do të harxhoj 20 ditë në bisedime për përbërjen e Qeverisë

Caktim të seancës parlamentare, koordinim të deputetëve për marrëveshje rreth përbërjes së komisioneve për zgjedhje dhe emërim, zgjedhja e kryetarit të institucionit ligjvënës, shkresë deri tek Ivanovi, vendimin i tij për ta dhënë mandatin, bisedime për qeveri dhe përbërjen e saj. Ky është orari i hapave për të cilat lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pret të realizohen në afat...

Sela: Propozimet e deritanishme për përdorimin e gjuhës shqipe për janë të papranueshëm

Propozimet e LSDM-së për përdorimin e gjuhës shqipe, për të cilat flitet në opinion, nuk janë të pranueshëm për Zijadin Selën. Kryetari i Lëvizjes për Reforma në PDSH nuk deshi të zbardh për çfarë propozime bëhet fjalë, duke shtuar se partia e tij ngel në qëndrimin për zyrtarizimin e plotë të gjuhës shqipe. “Mbajmë qëndrimin se nuk do të presim...

Ahmeti, Kasami dhe Sela në takim me presidenti kosovar Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot në Prishtinë ka takuar liderët e partive politike shqiptare në Maqedoni, të cilët i ka përgëzuar për mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe demokratike Thaçi, siç njoftojnë nga kabineti i tij, liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, liderit të Besës, Bilal Kasami dhe liderit të Aleancës për shqiptarë, Zijadin Sela i ka uruar për zgjedhjet...

Sela: Përgjegjësi nga ata që dëmtuan shtetin dhe popullin

Qindra qytetarë sot protestuan nëpër qendër të Shkupit kundër obstruksioneve të Prokurorisë speciale dhe burgosjen e shqiptarëve me urdhër të pushtetit aktual. Protesta të cilën e organizuan Lëvizja për Reforma në PDSH, Shoqata e ish të burgosurve politik dhe shqiptarë të përndjekur në Maqedoni, Lidhja e veteranëve të luftës –UÇK dhe shoqata tjera civile filloi në Bit Pazar dhe përfundoi...

Kryetari i Strugës akuzon pushtetin se kufizon buxhetin e komunës

Kryetari i Strugës akuzon pushtetin se kufizon buxhetin e komunës në nivel prej 16 milion denarë, me çka projektet e planifikuara në kornizat e planeve aksionare për arsim, mbrojtje sociale, bashkëpunim me organizatat civile nuk mund të zbatohen. “Paratë që grumbullohen nga qytetarët e komunës Strugë, dhunshëm merren nga pushteti qendror. Investimi i tillë për momentin derdhet në komunën Ohër....