fbpx

СДСМ нема да отстапи од принципиелните ставови, истакнал Заев на средбата со Де Хроут

-

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија останува на принципиелните ставови и посветеноста на процесите за враќање на слободата, демократијата и правдата во Македонија, потенцирал лидерот на СДСМ на денешната средба со генералниот директор за европска соработка и заменик-министер во Министерството за надворешни работи на Кралството Холандија, Роберт де Хроут.

На средбата Заев и Де Хроут разговарале за актуелната политичка состојба во земјава и продлабочувањето на кризата по одлуката на претседателот Иванов за аболиција, како и за едностраните одлуки на владејачката коалиција.

„Во Македонија мора да се вратат правдата, слободата, демократијата, владеењето на правото и европските вредности. Секој што го прекршил законот мора да одговара, тоа е демократско начело. Тоа е можно единствено преку целосно поништување на одлуката на Иванов за аболиција и организирање на слободни, фер, демократски и кредибилни избори, со целосно исполнување на условите. Аболицијата мора да се укине за сите, а не само за поединци. Едностраните одлуки ја усложнуваат длабоката политичка криза. Но немаме дилеми. Се потврди и досега дека сите еднострани одлуки ВРМО-ДПМНЕ и ДУИ сами си ги погазуваат. Така ќе биде и овој пат. Ние нема да дозволиме никој да ја држи во заложништво иднината на Македонија“ рекол Заев, стои во соопштението од СДСМ за средбата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...