fbpx
Таг: Кралство Холандија

таг: Кралство Холандија

Грковска: Сајбер безбедноста ни е приоритет

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска се сретна со Дирк Јан Коп, амбасадор на Кралството Холандија во нашата држава. На состанокот, Грковска ги поздравила активностите на Кралството Холандија за градење на силна мрежа за кибер безбедност. Се заблагодарила и за поканата на холандската амбасада, Северна Македонија да се приклучи кон GFCE-глобалниот форум за кибер-експертиза. „Сајбер безбедноста...

Пломп: Нема време за губење, очекуваме реформска, отчетна и одговорна влада

Нема време за губење и од македонските политичари исклучиво зависи да одлучат за иднината на својата земја, изјави амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, по денешната презентација на истражувањето „Неосновани притворени - правни и буџетски импликации“, во ЕУ-Инфо центарот во Скопје. - Ако ме прашувате како ги коментирам последните случувања и преговорите за формирање на владата, можам само да го...

Ахмети на средба со Пломп: ДУИ е свесна за тешките одлуки што треба да се донесат

Демократската унија за интеграција (ДУИ) многу внимателно ја следи постизборната ситуација и е свесна за тешките одлуки што треба да се донесат во блиска иднина, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средбата со амбасадорот на Кралството Холандија во земјава, Ваутер Пломп. На средбата, која се одржала во седиштето на партијата во Тетово, Ахмети и холандскиот амбасадор размениле мислења за...

Тасева: Нема политичка волја за заживување на Законот за заштита на укажувачите

Во ниту една државна институција во земјава не се спроведува Законот за заштита на укажувачите (whistleblowers), иако е донесен пред точно една година, а нема ниту интерес и политичка волја кај надлежните за имплементација на законот. Ова беше главна тема на денешната завршна тркалезна маса во рамките на проектот на „Транспаренси интернешнл Македонија“, насловен „Законот за заштита на сведоци -...

СДСМ најавува техничка влада, Холандија предупредува таа да биде без „лица под истрага во СЈО“

Формирање на нова техничка влада за спроведување на реформите потребни за одржување на фер и кредибилни избори, најавува Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Од таму засега не откриваат дали во моментов се водат разговори за формирање на таква влада и за нејзиниот формат. Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција рече дека тоа го кажале уште по констатирањето на оставките...

Милевски со холандскиот премиер: Да продолжат реформите од Договорот од Пржино

Претседателот на Либерално-демократската партија (ЛДП), Горан Милевски, во Леуварден, Холандија се сретнал со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте со кого разговарал за актуелната политичка и општествена криза „која ја продуцира партијата на власт и напорите на опозицијата да се воспостави повторно владеење на правото и враќање на демократијата во државата“, соопштуваат од ЛДП. „Премиерот на Холандија, г-динот Руте разговараше...

СДСМ нема да отстапи од принципиелните ставови, истакнал Заев на средбата со Де Хроут

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија останува на принципиелните ставови и посветеноста на процесите за враќање на слободата, демократијата и правдата во Македонија, потенцирал лидерот на СДСМ на денешната средба со генералниот директор за европска соработка и заменик-министер во Министерството за надворешни работи на Кралството Холандија, Роберт де Хроут. На средбата Заев и Де Хроут разговарале за актуелната политичка состојба во...

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...