fbpx

Само 12 проценти од жените се на менаџерски позиции

-

Повеќе од 30 проценти од новите фирми во приватниот сектор се отворени од жени, а само 12 проценти од жените се на менаџерски позиции. Но, за развој на женското претприемништво е потребна финансиска поддршка преку државни програми. Жените во Македонија можат да почнат бизнис, но немаат доволно почетен капитал.

Ова беше истакнато на конференцијата „Жени на лидерски позиции: Предизвици и стратегија за нивно надминување“, што се одржа денеска во организација на Сојузот на стопански комори на Македонија.

– Бизнисот не може да се дели на машки и на женски. Меѓутоа сите стереотипи, грижата за семејството, грижата за децата сето тоа ни прави родово неизбалансирано општество за да може жените да прават развој во бизнисот – изјави претседателката на Здружение на бизнис-жени, Валентина Дисоска.

Таа додава дека менаџерските позиции на жените се во државните институции, а во приватниот сектор недостигаат жени на управувачки позиции, а уште помалку имаме жени на раководни позиции во поголемите компании.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...