fbpx
Таг: стереотипи

таг: стереотипи

Тренчевска: Елиминирање на говорот на омраза и дискриминацијата се клучни

Неинформираноста и неприфаќањето на различностите се дел од клучните причини за постоење на стереотипи и предрасуди за жените и мажите во општеството. Секој стереотип и предрасуда води кон дискриминација, нееднаков третман и непочитување на луѓето, а тоа води кон кршење на човековите права и општествените вредности, рече министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска која учествува на меѓународната...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во законски рок од 10 дена, Комисијата треба да го достави предлогот до министерот за образование и наука. Формирањето на комисијата следи по забелешките од јавноста, особено од стручната фела. „Инклузивниот процес...

Пратениците ја усвоија Стратегијата за родова еднаквост 2022-2027 година

Собранието на РСМ на денешната 50. седница, со 60 гласа „за“ и ниту еден „против“ или „воздржан“, ја усвои предлог-Стратегијата за родова еднаквост 2021-2026 година. Министерство за труд и социјална политика соопшти дека со Стратегијата за родова еднаквост 2022-2027 година, која е основен стратешки документ на Република Северна Македонија, се воспоставува сеопфатна рамка за понатамошни активности во насока на унапредување на...

Едукативни работилници за деца и млади со уметницата Селма Селман #АЗоштоНеБиМожела

По повод 10 години Прво па женско - фестивал за феминистичка култура и акција, организацијата Тиииит! Инк во соработка со Хелсиншкиот граѓански парламент од Бања Лука се вклучува во кампањата #АЗоштоНеБиМожела со работилниците за деца и млади кои ќе се одржат на 5 јуни 2022 година со почеток од 9 часот во Музеј на современа уметност, со реномираната босанска уметница Селма Селман. Работилниците...

Пендаровски: Да ги напуштиме стереотипите за лицата со Даунов синдром

Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, 21-от ден од третиот месец, како симбол за трите копии на 21-от хромозом што ги носат лицата со Даунов синдром, е само еден од низата поводи кој нè потсетува што сме направиле за лицата кои живеат со оваа состојба и кои се идните чекори кои треба да ги преземеме за обезбедување на...

Пандев: Треба да го смениме менталитетот и женскиот фудбал да го издигнеме на повисоко ниво

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, на денешната панел дискусијата „Како до родова еднаквост во фудбалот“, рече дека женскиот фудбал во земјава треба и заслужува да биде издигнат на повисоко ниво, за што е потребно да се среди инфраструктурата, но и да се добие финансиска поддршка од ФИФА и да се најдат спонзори. Покрај проблемот со лошата инфраструктура...

Муижниекс: Општеството е длабоко поделено по етнички и јазични основи

Македонското општество останува длабоко поделено по етнички и јазични основи. Kрајно време е политичките лидери да осмислат стратегија за интеграција, за да ги надминат овие поделби. Ова е еден од заклучоците на комесарот за човекови права, Нилс Муижниекс, по петдневната посета на државата. Тој им порача на македонските власти „да спроведат политики што поттикнуваат интеграција и разбирање помеѓу етничките заедници...

Францускиот амбасадор Тимоние утре ќе ја посети компанијата „Завар“

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние утре ќе ја посети компанијата „Завар“, при што ќе се сретне со косопственичката на оваа компанија, Марта Наумовска-Грнарова, како и со претставнички на македонската мрежа на ментори, млади жени претприемачи, креатори на проекти со кои се присуттни на регионално, европско и на глобално ниво. Посетата е во рамките на активностите на амбасадата по повод 8 Март...

Само 12 проценти од жените се на менаџерски позиции

Повеќе од 30 проценти од новите фирми во приватниот сектор се отворени од жени, а само 12 проценти од жените се на менаџерски позиции. Но, за развој на женското претприемништво е потребна финансиска поддршка преку државни програми. Жените во Македонија можат да почнат бизнис, но немаат доволно почетен капитал. Ова беше истакнато на конференцијата „Жени на лидерски позиции: Предизвици и стратегија за нивно...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...