fbpx

Вчера издадени потврди на 132 мигранти

-

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден издало потврди за искажана намера за барање азил на вкупно 132 мигранти. Од нив, според државјанството, 126 лица се со потекло од Сирија, а шест се ирачки државјани.

Според МВР, од мигрантите на кои вчера им биле издадени потврди, 34 се мажи, 33 жени, а 65 се деца што го придружуваат носителот на потврдата.

Од почетокот на оваа година, заклучно со вчера, низ земјава транзитирале 89.623 странски државјани на кои им биле издадени вакви документи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...