fbpx

Реконструираната делница Катланово-Петровец треба да биде готова до крајот на месецов

Бочварски најави и дека пролетва треба да заврши рехабилитацијата на делницата Демир Капија – Неготино, а Коридорот 10 ќе биде надграден и со Интелегентен транспортен систем

-

Рехабилитацијата на автопатската делница Катланово-Петровец е во завршна фаза и се очекува да биде пуштена во нормална употреба до крајот на овој месец.

Станува збор за делница од 10 километри меѓу селата Катланово и Петровец, која со рехабилитацијата добива уште една коловозна лента, односно целосно автопатски профил.

Претходно беше завршен десниот коловоз, односно насоката Петровец-Катланово и истиот е пуштен во сообраќај под времен режим.

Градилиштето денеска го посетија премиерот Талат Џафери, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми.

Како што објасни премиерот Џафери, според известувањето на надзорниот орган до крајот на месецот би требало да е готова делницата за чија реконструкција се вложени 10,5 милиони евра.

Бочварски најави и дека пролетва треба да заврши рехабилитацијата на делницата Демир Капија – Неготино, а Коридорот 10 ќе биде надграден и со Интелегентен транспортен систем, во прва фаза од Велес кон Гевгелија, а потоа и втора фаза од кон граничниот премин Табановце.

Реконструкцијата почна уште во 2020 година, а во подолг период сите градежни работи беа замрзнати, бидејќи претходно избраниот изведувач потфрли со реализацијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...