fbpx
Таг: Петровец

таг: Петровец

Повторно машини на автопатот Петровец-Катланово, обновата ќе заврши годинава

Обновата на автопатот Петровец-Катланово продолжи по неколкумесечна пауза. Нов изведувач за довршување на делницата, чија реконструкција започна во септември 2020 година, е турската компанија „Макимсан“. Најновото владино ветување е дека високофреквентната делница меѓу Скопје и Велес ќе биде готова до крајот на годинава. Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие...

Над 15 месеци се реконструира автопатот Катланово-Петровец, готов ќе биде догодина

Од септември 2020 година се реконструира и проширува автопатската делница од Катланово до Петровец и до денешен ден не е завршен овој проект. Повеќе од една година на терен не се одвиваат градежни работи, а возачите кои секојдневно плаќаат патарина се приморани да возат по делот од автопатот во правец од Скопје кон Велес во двете насоки, како на...

Се реконструира автопатот Петровец-Катланово, граѓаните бараат да се работи навечер

Јавното претпријатие за државни патишта ја започна реконструкцијата на автопатската делница Петровец-Катланово на патниот Коридор 10. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов денеска извршија увид во градежните работи на проектот вреден 7,2 милиони евра. Градежните екипи работат на рехабилитација на коловозот во вкупна должина од 10 километри во двата...

Догодина реконструкција на автопатот кај Хиподром, Миладиновци и Петровец

Јавното претпријатие за државни патишта догодина планира да ги реконструира автопатските делници Хиподром - Миладиновци, Миладиновци - Петровец и Петровец - Хиподром. Автопатските влезови во Скопје од исток се со вкупна должина од 28 километри, а за нивната реконструкција се обезбедени средства со заем од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР). - Очекуваме во септември/октомври распишување на тендер за...

Ја задавил медицинската сестра, па сакал да се самоубие

Дваесет и двегодишниот Н.К. од скопското село Петровец, вчеравечер, околу 22 часот, ја задавил 31-годишната соселанка Д.З. во една од потпокривните простории на Детската клиника - Скопје. Како што соопшти полицијата, Н.К. и Д.З. по претходен договор се сретнале во покривната просторија на Детската клиника при што настанала вербална расправија. Во еден момент Н.К. физички ја нападнал Д.З. и со употреба...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...