fbpx

Ја задавил медицинската сестра, па сакал да се самоубие

-

Дваесет и двегодишниот Н.К. од скопското село Петровец, вчеравечер, околу 22 часот, ја задавил 31-годишната соселанка Д.З. во една од потпокривните простории на Детската клиника – Скопје.

Како што соопшти полицијата, Н.К. и Д.З. по претходен договор се сретнале во покривната просторија на Детската клиника при што настанала вербална расправија. Во еден момент Н.К. физички ја нападнал Д.З. и со употреба на физичка сила, ја задавил. Потоа, од засега непознати причини, Н.К. го одвлекол и го оставил безживотното тело на една од покривните тераси и истиот седнал на работ од покривот, со намера да скокне од зградата и да се самоубие.

Пациент го забележал Н.К. седнат на работ на покривот, по што случајот го пријавил на болничкото обезбедување, од каде е пријавено и во МВР.

На Детската клиника веднаш пристигнале припадниците на Единицата за прв одговор и интервенција „Алфа“ и на Единицата за специјални задачи, кои го пренеле безживотното тело на Одделението за интензивна нега, каде што и покрај напорите, медицинската екипа не успеала да ја реанимира Д.З..

Околу 22.35 часот, Н.К. е симнат од покривот и приведен. Во текот на денешниот ден против него ќе биде поднесена кривична пријава за убиство. По наредба на јавен обвинител, телото на починатата е предадено за обдукција во Институтот за судска медицина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...