fbpx
Таг: реконструкција

таг: реконструкција

Се прави проценка за реконструкција во црквата „Успение на пресвета Богородица“ и манастирот Трескавец

Меѓународни експерти прават увид во состојбите во манастирот Трескавец и на црквата „Успение на пресвета Богородица“, а во почетокот на ноември и експерт од Грција ќе го направи проценка на штетите од појавата на влага во црквата. Според директорот на прилепскиот Завод и музеј, Горан Цветкоски потребно е да се најде решение за да се заштитат архитектурата и фрескоживописот на...

Поради реконструкција на две сообраќајници, линиите 4А, 5, 5А и 24 од утре по нови траси

Поради почеток на реконструкција на две важни сообраќајници во Скопје, од утре линиите 4А, 5, 5А и 24 ќе сообраќаат по нови траси. Измените се од времен карактер, односно по завршување на градежните работи, овие линии ќе продолжат да сообраќаат по досегашните траси, соопшти ЈСП Скопје. Поради градежни зафати и затворање на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот од кружниот...

Улицата кај Старата противпожарна станица во Тетово е целосно уништена, жителите предлагаат решенија, општината игнорира

Иако се наоѓа среде градот, улицата зад булеварот „Илирија“, инаку позната како „Стара противпожарна станица“ во Тетово, со години е запуштена. Лошата патна инфраструктура и недостигот на паркинг места се двата главни проблема со кои жителите на населбава се соочуваат секојдневно. Бараат решение од општината, но надлежните ја занемаруваат одговорноста да се ангажираат и да најдат решение за маката...

Град Скопје започна со реконструкција на левата страна на кејот на Вардар

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на денешната прес конференција со директорот на ЈП Улици и патишта Борис Настов и директорот на ЈП Паркови и зеленило Ангеле Сотировски, најави проект за реконструкција на левата страна на кејот на река Вардар. Според Арсовска реконструкцијата ќе се одвива во повеќе фази со цел воспоставување на мултифункционален модерен јавен простор со ново зеленило,...

Скејтпаркот во Тетово повторно запоставен, под ризик да се претвори во „џунгла“

Еден од ретките паркови во Тетово „Скејтпаркот“ повторно е запоставен и не се одржува од општинските власти. Високата трева може повторно да го претвори паркот во место кое тешко може да се нарече парк, а за тоа сведочат поразителните глетки од теренот. Невладините организации веќе четири години бараат одржување на овој простор, но надлежните не прават доволно. Општина Тетово...

Уште не се знае врз основа на кој елаборат се исекоа дрвјата на „Страшо Пинџур“ во Тетово

Уште не се знае врз основа на кој елаборат, документација или постапка е дадена наредба за сечење на дрвјата на улицата „Страшо Пинџур“ во Тетово. Од општината, за Порталб.мк, рекоа дека на следната седница на Советот на општината ќе има детални информации за овој случај. Сечењето дрвја долж улицата „Страшо Пинџур“ не беше прифатено добро од граѓаните, дел од општинските...

Почна рушењето на постојниот објект на Универзална сала [галерија]

Градежните работници викендов почнаа со рушење на дел од постојниот објект на Универзалната сала, којшто е дел од проектот за реконструкција на оваа концертна сала во Скопје. Во моментов се руши влезот во салата и некогашната мала сцена, на која се одигруваа претстави и други културно-уметнички активности од помал обем. Во изминативе неколку месеци на терен се работеше на изведба...

Сообраќајот кај Судска палата во Скопје ноќва ќе биде пренасочен поради градежни активности

Град Скопје извести дека од вечерва во 22 часот до 5 часот утре наутро, поради изведба на градежни работи на булеварот Крсте Мисирков, комплетно затворен за сообраќај ќе биде потегот од пешачкиот премин кај Судовите/Адвокатска улица до крстосницата со булеварот Гоце Делчев, односно коловозните ленти од страната на Судовите (источна страна). Додека екипите ќе работат на терен, сообраќајот ќе се...

Вистиномер: Кејот на Вардар кај ГТЦ со нов лик

„Вистиномер“ го анализираше ветувањето на скопскиот градоначалник Петре Шилегов за целосно нов изглед на кејот на Вардар кај ГТЦ. Анализата подолу ја пренесуваме во целост:   Ветување:  Кејот на Вардар кај ГТЦ е претворен во сообраќаен хаос, каде што возилата се движат врз руиниран плочник и постојано им пречат на гостите во рестораните и на пешаците на кејот. Ставаме крај на злоупотребата...

Почна реконструкцијата на патот Ресен – Охрид преку националниот парк „Галичица“

„Освен што ќе се подобри квалитетно патното поврзување меѓу овие два града, ќе добиеме современа патна инфраструктура која ги поврзува двата најзначајни туристички центри во земјата – Охридскиот и Преспанскиот. Со тоа на туристите ќе им се овозможат соодветни современи услови за патување и за посета на туристичките капацитети на двете страни од националниот парк „Галичица“, потенцираше премиерот Зоран...

Започна реконструкцијата на Универзална сала, легендарните столчиња заминаа во историјата [галерија]

Започна реконструкцијата на Универзалната сала во Скопје. Столчињата од гледалиштето што имаше капацитет да прими околу 1.500 лица деновиве беа изнесени од објектот – симбол на солидарноста што целиот свет ја покажа кон Скопје по земјотресот од 1963 година. Просторот околу Универзална сала е ограден веќе неколку недели, а во моментов се врши и ископот на земја на платото...

Започна реконструкција на шеталиштето од гостилницата „Кај жабарот“

Екипите на Град Скопје започнаа да го реконструираат познатото шеталиште пред Градскиот парк, од потегот кај скопската гостилница „Кај жабарот“, па сѐ до почетокот на влезот во паркит, кај Министерството за земјоделство, спроти паркот на Франкофонијата. „Во должина од 140 метри и ширина од 10 метри, шеталиштето помеѓу тројниот дрворед на скопските липи ќе добие целосно нова и реконструирана патека...

Заев: За изградба и реконструкција на патиштата годинава се планирани 200 милиони евра

„Реконструкцијата на патниот крак Кавадарци-Дреново ја реализираме на барање на граѓаните од овој регион, кои ќе добијат современа делница и безбедно приклучување кон експресниот пат во изградба од Градско кон Прилеп. Ги реализираме програмските одредници „Сообраќајна мрежа без црни точки”, и патно поврзување меѓу најголемите центри, за што нема да бидат потребни повеќе од 90 минути“, истакна премиерот Зоран...

Склучен договорот за реконструкција на Универзална сала, наскоро стартуваат работите

Градот Скопје денеска го потпиша договорот за реконструкција на фасадата и кровниот покривач на Универзална сала. Градежните работи ќе чинат нешто над 115 милиони денари (речиси 1,9 милиони евра), а за изведувач на работите е избрана скопската фирма „Универзал-Балкан“, се наведува во договорот објавен на Електронскиот систем за јавни набавки.  Како што вети пролетва скопскиот градоначалник Петре Шилегов, автентичниот изглед...

Шекеринска и Брнз во посета на „Криволак“, се реконструира инфраструктурата пред вежбата „Одлучен удар 21“

фото: мин. за одбрана
Припадници на инженерискиот баталјон на Армијата на РСМ и 15. инженериски баталјон на вооружените сили на САД заеднички работат на изградба на повеќе нови содржини и развој на патната инфраструктура во полигонот „Криволак“, во пресрет на најголемата воена вежба во земјава, „Одлучен удар 21“, на 17 мај. Тие денеска беа посетени од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и американската...

Реконструиран студентскиот дом „Кочо Рацин“ во Битола со адаптирани услови за студенти со попреченост

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека е реконструиран студентскиот дом „Кочо Рацин“ во Битола, каде што за првпат се адаптирани услови за студентите со атипичен развој. Министерката за образование и наука, Мила Царовска при денешната посета на студентскиот дом појасни дека пред неколку седници Владата ја усвоила информацијата за отварање на програма за инвестирање во сите студентски домови...

Ганиу за ветувањето нов објект за Центарот за млади: Пандемијата ги одложува процесите

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу за време на предизборната кампања вети дека ќе реконструира објект што ќе биде наменет за младински центар. Во неговиот договор Ганиу вети нов објект за младински центар, за кој бил предвиден буџет од 15.300.000 денари, односно 250.819 евра, пишува Порталб.мк Од оваа општина за Порталб.мк изјавија дека се прават максимални напори за реализација на проектите...

Почна изградбата на нов далновод Штип-Овче Поле, инвестиција од над 15 милиони евра

далновод Штип Овче Поле
Започна да се гради новиот далновод, на постојната траса од стариот, кој ги поврзува трафостаниците Штип и Овче Поле. Далноводот Штип-Овче Поле е новата, значајна инвестиција на Македонскиот електропреносен систем оператор, МЕПСО, од која ќе има значителни придобивки населението и реалниот сектор. „Далноводот Штип-Овче Поле е само дел од инвестицискиот циклус за ревитализација на електро-преносната мрежа на РСМ. Тој опфаќа...

Одбраната си ги реконструира објектите – реновирана зградата на Ренџерите

Зградата од 4.000 квадратни метри во која се сместени Ренџерите на АРМ е целосно реконструирана, објави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, која го посети ренџерскиот павилјон во скопската касарна Илинден. Со реконструкцијата, вредна 45,5 милиони денари, е поставена нова електрична и инсталација за греење, хидроизолација и целосна термичка изолација, обнова на санитарните јазли, нов под... - Откако го...

Реконструкцијата на Универзална сала ќе започне во мај, ќе се задржи стариот лик

Во мај годинава ќе започне реконструкцијата на Универзална сала, откако ќе заврши тендерот за изведувачките работи. Таа ќе остане во автентичниот изглед, во постојниот облик и големина, за и понатаму да биде во колективната меморија како симбол на солидарноста. Тоа го посочи премиерот Зоран Заев, кој заедно со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска го најавија почетокот на...

Историски момент за НАСА: Вселенско летало удри во астероид и го смени неговиот правец

Мисијата „Дарт“ на Американската вселенска агенција (НАСА) успешно удри во астероид со цел да тестира системот за одбрана на планетата Земја. Вселенско летало на НАСА удри во астероид со неверојатна...