fbpx

Расипан фрижидер го предизвикал пожарот во висококатницата во Лондон

-

Пожарот во станбената зграда во Лондон, во кој загинаа најмалку 79 лица, го предизвикал расипан фрижидер, соопшти денеска британската полиција, пренесува „Би-би-си“.

Полицијата објави дека изолацијата и фасадата на висококатницата „Гренфел“ добиле негативни оценки на безбедносните проверки, извршени по пожарот. Во соопштението се додава дека полицијата ја разгледува можноста да поднесе обвинение за убиство од небрежност.

Полициската инспекторка Фиона Мекормак изјавила дека пожарот избувнал во ладната комора на фрижидер од марката „хотпоинт“, односно од моделот „хотпоинт ФФ175БП“ (hotpoint FF175BP). Таа додала дека апартот не е повлечен од продажба и дека произведувачот прави дополнителни проверки.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МКЦ поради изборите е нефункционално – на 30 луѓе не им се продолжени договорите

Сите настани, работилници во Детскиот креативен центар, предавања во Планетариум, детски родендени во Младинскиот кулурен центар од денеска се откажани. Родителите кои веќе имале купено карти за одредени настани...