fbpx
Таг: фасада

таг: фасада

Дел од фасада падна на „Рекорд“, нема повредени лица

Центарот за управување со кризи (ЦУК) попладнево соопшти дека паднал дел од фасада на зграда на „Рекорд“ во центарот на Скопје. Нема повредени лица, но постои опасност да паднат и други делови од фасадата на овој објект. Станува збор за фасада од објект на ул. ,,Димитрие Чуповски” кај ,,Табако Жак Мар” – во близина на Министерство за правда. Пријавата стигнала...

Во синоќешното дивеење се испокршени стакла на собраниската зграда, оштетена е и фасадата (фото)

Испокршени стакла и оштетена фасада на Собранието на РСМ е епилогот од синоќешните насилни протести што се одржаа пред законодавниот дом. Од Кабинетот на Претседателот на Собранието на РСМ информираат дека законодавниот дом синоќа беше повторно мета на лицата што протестираа, кои со насилно однесување, хулиганство, користење на тврди предмети, изразување на вербални закани и поттикнување омраза кон сите...

Мала пошта од населбата Перо Чичо во Куманово разубавена со мурали [фото]

Мала пошта бр. 1310, омилена на граѓаните од населбата Перо Чичо во Куманово, конечно доби ново руво, информираат од Центар за современи уметности Скопје, кои овој проект го спроведоа со финансиска поддршка од Фондација отворено општество Македонија. „Локалната иницијатива беше спроведена во соработка со АД Пошти на Северна Македонија кои дадоа одобрување за спроведување на оваа Локална иницијатива. Малата пошта...

Енергетски ефикасните реконструкции на станбениот фонд ќе чинат над 500 милиони евра (инфографик)

Промената на прозорците и вратите во станбените згради, заедно со изведбата на нови фасади и поправките на кровните конструкции, можат да донесат пониски сметки за греење и ладење на македонските домаќинства во просек и до 40 отсто. Но, за да се извршат енергетско ефикасни реконструкции на целокупниот станбен фонд во земјава е проценето дека ќе бидат потребни над 500...

По осум месеци од поставувањето на скелињата, почнаa работите на фасадата на „Цветан Димов“

По осум месеци од монтирањето на скелињата околу средното училиште „Цветан Димов“, ветената реконструкција на објектот во Чаир, почна дури вчера. Почетокот на работите го објави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, пренесува „Порталб“. Шилегов рече дека фасадата ќе има посебен визуелен стил, во кој доминира стакло. -Новата енергетски ефикасна фасада на „Цветан Димов“ ќе има специфичен визуелен и естетски стил, односно...

Скелето стои со месеци, фасадата на „Цветан Димов“ во Чаир сè уште не е завршена

Проектот на Град Скопје за реконструкција на фасадите во средните училишта во Скопје заглави во средното училиште „Цветан Димов", бидејќи скелето е поставено уште во октомври, но досега ниту еден работник не се појавил да започне со работа, известува „Порталб“. Информацијата ја потврдува директорот на училиштето, Висар Дураку, кој вели дека нема сознанија зошто работите не се започнати. - Скелето за...

Објектот на Архивот во Тетово се осовременува со лим, граѓаните реагираат

Одлуката на Архив на Македонија зградата од првата половина на 20. век во кој е сместена неговата Регионална единица во Тетово да добие нова фасада од лим, предизвика бројни реакции од граѓани и од политичка партија. По негодувањето дека со ваквата постапка се деградира архитектонската вредност на овој стар објект, инспекторите на Општина Тетово го посетија Архивот со цел...

Шилегов: Раката да ми се исуши ако потпишам за фасадата на „Пелагонија“

Парите за барокните фасади ќе се пренаменат за енергетски фасади на средните училишта, рече градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на денешната седница на Советот на Град Скопје, извести „Сакам да кажам“. - Раката да ми се исуши ако го потпишам договорот за фасадата на „Пелагонија“ од 1,3 милиони евра. Се трошеле милиони евра за фасади. „НАМА“ ги чини граѓаните 2,3 милиони...

Расипан фрижидер го предизвикал пожарот во висококатницата во Лондон

Пожарот во станбената зграда во Лондон, во кој загинаа најмалку 79 лица, го предизвикал расипан фрижидер, соопшти денеска британската полиција, пренесува „Би-би-си“. Полицијата објави дека изолацијата и фасадата на висококатницата „Гренфел“ добиле негативни оценки на безбедносните проверки, извршени по пожарот. Во соопштението се додава дека полицијата ја разгледува можноста да поднесе обвинение за убиство од небрежност. Полициската инспекторка Фиона Мекормак изјавила...

Министерство за финансии го осудува оштетувањето на државен имот

Министерството за финансии реагираше на вчерашниот протест на „Шарената револуција“, на кој фасадата на зградата на министерството доби неколку балони со боја. „Министерството за финансии го почитува неприкосновеното право на граѓаните за мирен протест, но го осудува вандалското однесување на поединци кои оштетуваат државен имот изграден со парите на граѓаните на Република Македонија“, велат од министерството. На вчерашниот протест, Единицата за...

Владата донесе одлука ГТЦ да добие барокна фасада

Владата донесе одлука Градскиот трговски центар (ГТЦ) да добие барокна фасада, јави телевизија „Телма“. Одлуката за продолжување на изградбата на проектот „Скопје 2014“, во чии што рамки е и измената на ликот на ГТЦ, е објавена во „Службен весник“. Општина Центар лани во април распиша референдум за изгледот на Градски трговски центар, но тој не успеа, бидејќи околу 40 отсто од 43.560 запишани гласачи...

Се комплетираат скулптурите на фасадата на Владата

Утрово интензивно се работи на фасадата на главната зграда на Владата. Во горниот дел се поставија шест скулптури на луѓе и една скулптура на лав. Реконструкцијата на надворешниот изглед на фасадата почна во април 2013 година и е во рамките на проектот „Скопје 2014“. Градежните работи ги изведува фирмата „Бауер“, а за реконструкцијата се издвоени 9,2 милиони евра. Фасадата на Владата беше...

Куршум оштетил фасада на станбена зграда во Скопје

Вчера попладне, на улицата Тодор Александров во Скопје, била оштетена фасада на вториот кат од станбена зграда, најверојанто од истрелан куршум, информираат од полицијата. Како што додаваат оттаму, во случајот нема повредени лица, а екипа на Секторот за внатрешни работи Скопје извршила увид на местото и работи на расчистување на случајот.

Жолтилото на фасада на Владата е сведок на синоќешните немири

Само жолтилото на фасада на Владата, обоена од јајцата со кои демонстрантите синоќа удираа по објектот во знак на револт за прикриеното убиство на Мартин Нешковски, остана од немирите по скопските улици. Утрово просторот околу Владата беше исчистен, а работниците ги санираа штетите. Пред објектот нема засилено полициско обезбедување. Улиците се проодни и сообраќајот се одвива нормално. Според МВР, вкупно се повредени 25 полицајци кои...

Спој во електричната инсталација, причина за пожарот во зградата на Владата!?

Спој во електричната инсталација, што се случил додека се изведувале градежни работи, е првичната и неофицијална причина за пожарот што изутринава ја зафати фасадата на владината зграда, велат извори од МВР. Денеска, полициски тимови извршија увид на местото, а по анализата и вештачењето на подигнатиот материјал, и официјално ќе се знаат причините за пожарот. Од огнот, како што соопшти командирот на скопската...

(ФОТОГРАФИИ) Се запали новата фасада на Владата, штетата незначителна

Екипите на скопската протипожарна бригада го изгасија пожарот што утрово избувна во источната зграда на Владата, на делот од фасадата свртен кон булеварот Партизански одреди. Како што изјави командирот на противпожарната бригада, Благоја Менковски, пожарот ја зафатил фасадата на зградата и дел од електричната инсталација, внатре во објектот, но не е причинета голема материјална штета. - Бригадата за противпожарна заштита на Град...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...