Прв пат приватно летало пристигна на Меѓународната вселенска станица

Фото: NASA/Joel Kowsky

На 31ви мај, за прв пат во историјата на човештвото астронаути на НАСА пристигнаа на Меѓународната вселенска станица со комерцијално летало – објави НАСА на нивниот Твитер профил. Леталото за кое што имаше онлајн симулатор за негово слетување, успешно слета после 19 часовен лет без никакви проблеми. Со ова SpaceX ја има честа да е првата приватна компанија која што испратила луѓе во вселената.