fbpx
Таг: НАСА

таг: НАСА

По повеќе од половина век, американско летало повторно слета на Месечината

Соединетите Американски Држави се вратија на површината на Масечината за првпат по повеќе од педесет години, откако приватното летало наречено „Одисеј“ го заврши 73-минутното спуштање од орбитата во близина на јужниот пол на Месечината. Американската вселенска агенција НАСА го поздрави „џиновскиот скок напред“, без да го потврди статусот или состојбата на леталото, пренесува „Гардијан“. Подоцна компанијата „Интуитив Машинс“ (Intuitive Machines) која...

НАСА покажа слики од материја собрана од астероид, содржи јаглен и вода

НАСА ги покажа првите слики од примерокот од астероидот Бену кој беше собран од вселенското летало Осирис-Рекс и кој пристигна на земјата во септември. Испитувањата се сѐ уште во рани фази, но иницијалните откритија се ветувачки во однос на тоа колку нови сознанија ќе може да извлечат. Астероидот стар 4,5 милијарди години беше одбран за испитување, бидејќи се смета дека...

„Прада“ ќе ги дизајнира вселенските костуми за новата мисија на НАСА на Месечината

Астронаутите на НАСА ќе летаат со стил, а луксузната модна куќа „Прада“ ќе помогне во дизајнирањето вселенски костуми за мисијата на Месечината во 2025 година. Италијанската модна куќа ќе работи на дизајнирање на скафандрите заедно со друга приватна компанија, „Аксиом Спејс“ (Axiom Space), пишува Би-би-си. Во соопштението до медиуми, од „Аксиом“ рекоа дека „Прада“ ќе донесе експертиза за материјалите и производството...

НАСА објави нова восхитувачка слика од Сатурн, сликана од вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“

Објавена е нова слика од Сатурн од НАСА, сликана од вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“. На новата слика јасно се гледаат познатите широки прстени на петтата планета на соларниот систем. Планетата е потемна, а на фотографијата се гледа како таа засенува дел од прстените. На левата страна може да се забележат и три точки кои се всушност три од десетиците месечини...

Украина добива нова воена помош од западните сојузници за одбрана од Русија

Два типа на системи за противвоздушна одбрана доби Украина од западните сојузници. Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников ја потврди испораката на американскиот „Патриот“ и германскиот систем „Ирис-Т“. Заедно со нив, Данска и Холандија потврдија дека ќе испорачаат дополнителни 14 германски тенкови „Леопард 2“, додека САД најавија нова воена помош за Украина во висина од 325 милиони долари, пренесува...

НАСА предупреди на „залутана“ црна дупка, опишувајќи ја како „невидливо чудовиште на слобода“

Американската вселенска агенција НАСА предупреди дека низ универзумот се пробива супермасивна „залутана“ црна дупка, опишувајќи ја истата како „невидливо чудовиште на слобода“. Масивната црна дупка се пробива низ универзумот толку брзо што ако би била во нашиот Сончев систем, според НАСА, би можела од Земјата до Месечината да стигне за само 14 минути. „Има невидливо чудовиште на слобода, кое толку брзо...

Не е точно дека никој не бил во вселената

Постојат неверојатно количество докази, вклучително и 383 килограми камења собрани од Месечината во текот на 6 мисии, потврда од Русија, Јапонија и Кина и фотографии од НАСА кои сведочат за тоа дека има мисии во вселената, пишува Вистиномер во новата анализа која ја пренесуваме во целост.   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: „И руски и американски експерти велат: Никој не...

Не е точно дека НАСА на хебрејски значи измама

Оваа објава што се споделува на Фејсбук е неточна. НАСА нема никаква врска со хебрејскиот јазик, туку е само скратеница од целосното име на оваа институција во САД, а преводот на зборот на хебрејски не значи „измама“. НАСА (National Aeronautics and Space Administration), е независна агенција на федералната влада на САД одговорна за цивилната вселенска програма, аеронаутичко истражување и...

На 90 години почина Волтер Канингам, последниот астронаут на првата мисија „Аполо 7“

Американскиот астронаут Волтер Канингам, последниот преживеан член на првата мисија на НАСА која некогаш емитувала телевизија во живо од орбитата, почина на 90-годишна возраст, пренесе Би-би-си. „Аполо 7“ беше 11-дневна мисија со екипаж во 1968 година, која ја тестираше способноста за емитување во вселената. А, екипата ја доби и наградата Еми за нивното емитување. Today we mourn the passing of Walt...

Интернационалната вселенска станица на НАСА не е лажна

Интернационалната вселенска станица орбитира 250 милји над земјата од 1998 година, но ротирачка екипа од астронаути не почна да живее таму континуирано, сè до 2 ноември 2020 година. Кога првиот астронаут пристигнал во вселенската станица, таа се состоела од само три модули со големина на една соба. Интернационалната вселенска станица на НАСА беше градена дел по дел, а не...

Невистинити се тврдењата дека човекот никогаш не стапнал на Месечината

И покрај огромниот број физички докази, вклучително и 382 килограми камења собрани од Месечината во текот на шест мисии, сепак сè уште има луѓе кои веруваат дека мисиите на Месечината никогаш не се оствариле, туку дека станува збор за голема измама, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој...

По три одлагања, НАСА успешно ја лансираше мисијата Артемида

Со татнеж што го осветли ноќното небо, НАСА вчеравечер ја испрати својата „СЛС“ ракета во вселената. Ракетата полета во 1,47 часот по средноевропско време од Кејп Канаверал, Флорида, сигнализирајќи го почетокот на новата ера за вселенската програма на американската влада. „Врџ“ пишува дека ова претставува голем успех за мисијата Артемида, со која НАСА има за цел да се врати на...

НАСА не промовирала фотографија од бугарска природна знаменитост, како да е снимена на Марс

Фотографијата којашто е споделена во постот што го рецензираме нема никаква поврзаност со НАСА. Иако објавената фотографија од местото во Бугарија е автентична, сепак не е точно дека некогаш НАСА ја објавила за наводно да промовира, а уште помалку да шири невистини за своите сопствени мисии. Од НАСА на 6 февруари 2021 година за Франс Прес изјавиле дека фотографијата...

Мартина Димоска: Отсечена од светот, правам научни експерименти во аналогна астронаутска мисија

Од личност на годината за образование и наука, до учество во аналогна астронаутска мисија во САД, спонзорирана од НАСА, Мартина Димоска од Кичево е првиот иден магистер на вселенски студии во нашата земја. Таа е и првата женска балканска аналогна астронаутка. „Затворена“ 21 ден на Марс, целосно отсечена од светот со задоцнета комуникација од 20 минути во еден правец...

НАСА не ги класифицира вакцинираните против ковид како нов, генетски модифициран човечки вид

Терминот „хомо борг генезис“ не може да се пронајде во ниеден јавно достапен документ на НАСА, а агенцијата ги демантира наводите од видеото во постот што го рецензираме. Сајтот на НАСА не дава ниту еден резултат кога ќе пребарате „хомо борг генезис”. Дури и кога на пребарувачот Гугл ќе се пребараат сите американски владини сајтови, не се добива ниту...

Регистриран еден од најголемите блесоци во вселената досега – се „роди“ нова црна дупка

Астрономите низ светот сѐ уште се маѓепсани од неверојатно блескавиот и долготраен изблик на високоенергетско зрачење, огромен „блиц“, што е всушност „првиот плач“ на нова црна дупка. Појавата регистрирана на 9 октомври претпладне според македонско време е еден од најсветлите настани што ги регистрирала астрономијата, пишува американската Национална администрација за аеронаутика и вселената (НАСА). Настанот е изблик на гама-зраци и...

По 170 дена во вселената четворица астронаути на НАСА и ЕСА безбедно се вратија на Земјата

По 170 денови во вселената, астронаутите на НАСА Боб Хајнс, Кјел Линдгрен и Џесика Воткинс, како и астронаутката на ЕСА Саманта Кристофорети, безбедно се спуштија во водите на Атлантскиот океан кај Џексонвил, Флорида во 16:55 часот по локално време (22:55 ч. по средноевропско време) во петокот 14 октомври. НАСА информираше дека четиречлениот екипаж се врати со вселенската капсула Кру Драгон...

Леталото „Дарт“ на НАСА успешно го смени движењето на астероид

Американската вселенска агенција НАСА објави дека нивното летало „Дарт“ успеало во обидот да ја промени траекторијата на движење на астероид, пишува Би-би-си. Од НАСА потврдија дека движењето на карпата Диморфос, со ширина од 160 метри, била изменета откако леталото „Дарт“ намерно удрило во неа минатиот месец. Вселенската мисија на НАСА е замислена како тест за потенцијална стратегија за одбрана на...

Шорткат: Репортажа од првиот ранч со програма за хипотерапија

Главна тема во најновата епизода на „Шорткат“ е ранчот „Контрисајд“, кој е прв во земјава што работи со програма за хипотерапија за лицата со посебни потреби. Од ранчот во општина Ранковце направивме репортажа, која што ќе можете да ја погледнете вечерва со почеток од 19 часот. Во „Шорткат“ информираме и за тоа како помина првиот академски час на факултетите низ...

Два тима средношколци ќе одат во НАСА, за првпат жирито избра два победнички тима

За првпат во 10 годишното постоење на NASA Space Apps Challenge кај нас, жири комисијата во конкуренција на 5 тимови едногласно одлучи да избере два тима како прво пласирани, соопштија организаторите. Оваа година, тимовите AERTH и YCCC-SPACE EAGLES подеднакво ги освоија гласовите на членовите на жирито со понудените решенија за предизвиците. Националното супер финале од 48-часовниот хакатон 2022 се одржа...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...