fbpx

Програма за социјално и економско јакнење нуди бесплатна обука за шиење, пријавување до 20 октомври

-

Од следниот месец жените кои имаат желба својата креативност да ја преточат во изработка на облека и други нешта кои може да се создадат од текстил, а не знаат како, ќе имаат можност да научат.

Бесплатниот курс за стекнување вештини во шиење ќе трае три месеци. Ќе го води професионална обучувачка преку проектот „Социјална, Правна и Хуманитарна Помош за Локално Население” финансиран од страна на Владата на Република Северна Македонија, а кој го спроведува хуманитарната организација Легис. Наменет е за унапредување на работни вештини за жени во висок социјален ризик, без формално образование или без вештини од Скопје, со цел нивно социјално и економско јакнење.

„Сите тие невработени жени, самохрани мајки, безнадежни, или жени без некоја одредена вештина или формално образование, имаат можност за да се пријават и да стекнат работни вештини во шиење и кроење наредните 3 месеци на бесплатен курс, па така ќе научат вештина со која што ќе можат да се самовработат, односно да работат и заработуваат за нив и нивните семејства“, изјавија од Легис.

Заинтересираните може да се пријават до 20 октомври во просториите на Легис во скопската населба Чаир или на телефонскиот број 022658219.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата...