fbpx
Таг: шиење

таг: шиење

Програма за социјално и економско јакнење нуди бесплатна обука за шиење, пријавување до 20 октомври

Од следниот месец жените кои имаат желба својата креативност да ја преточат во изработка на облека и други нешта кои може да се создадат од текстил, а не знаат како, ќе имаат можност да научат. Бесплатниот курс за стекнување вештини во шиење ќе трае три месеци. Ќе го води професионална обучувачка преку проектот „Социјална, Правна и Хуманитарна Помош за Локално...

Германски подарок за Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје

Германската фирма „Киблер“ и Германското сојузно министерство за економска и развојна соработка од Бон, на Одделот за конфекциска техника на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје ќе му подарат единаесет индустриски машини за шиење и додатен прибор. Донацијата е во вредност од 7.500 евра, а ќе биде предадена в среда, во присуство на германската амбасадорка Кристине Алтхаузер. Фирмата „Киблер“ и претходно има донирано материјали за шиење...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...