fbpx

Претставници од ФУЕН во посета на Македонско друштво „Илинден” од Тирана

-

Потпретседателот на Федералната унија на европските националности (ФУЕН), Халит Хабип Оглу, кој во исто време е и претседател на Федерацијата на Турците од Западна Тракија во Европа, денеска во Тирана го посети Македонското друштво „Илинден“.

Во разговор со претседателот на Македонско друштво „Илинден-Тирана“, Никола Ѓурѓај, потпретседателот Незир Меча, претседателот на Македонско друштво „Илинден-Тирана, Огранок – Голо Брдо“,  Ули Халилај, и со други активисти, гостинот бил информиран за статусот на македонското национално малцинство во Република Албанија и за активностите на друштвото.

На средбата станало збор и за членството на Македонско друштво во Федералната унија на европските националности (ФУЕН). Нагласена е потребата за соработка меѓу двете организаци.

ФУЕН е eвропска организација на автохтони, национални малцинства и етнички групи во Европа. Има околу 90 организации-членки во цела Европа. Основана е пред 65 години во Париз.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...