fbpx

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Се очекува краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град

-

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи, особено во попладневните часови. Се очекува краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град.

Во Скопје денеска и во следните денови во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а во делови од котлината можна е појава на краткотрајно невреме. Од УХМР препорачуваат во случај на појава на електрични празнења граѓаните да внимаваат, да не престојуваат на отворен простор и под осамени дрвја.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...