fbpx
Таг: пороен дожд

таг: пороен дожд

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи, особено во попладневните часови. Се очекува краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град. Во Скопје денеска и во следните денови во попладневните часови ќе биде...

Поплавени куќи, улици под вода и преполнети канали во Кочанско

Интензивниот дожд што и натаму паѓа во Кочани и околината, предизвика излевање на одводните канали и канализацијата, по што се поплавени делови од градот и рамничарските села. Поплавени се куќи, посеви, а зафатени се и амбарите со сточна храна во селата Горни и Долни Подлог. Цели улици се под вода, поради што жителите побараа интервенција од Општина Кочани и јавното...

Облачно време со дожд, на некои места големи врнежи со силен ветер

Времето во земјава денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои повремено ќе имаат пообилен карактер на одредени места. Пороен дожд и засилен ветер (над 60 км/ч), може да се очекуваат особено во југоисточните делови каде се очекува да наврнат над 35л/м2. Утринската температура се движи од 6 до 14 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 10...

Времето сончево со облачност, попладне можен пороен дожд и грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде сончево, со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во попладневните часови ќе има локална нестабилност со појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, претежно во западните делови. Дневните температури ќе се движат од 22 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево, со умерена облачност и со слаб...

Времето сончево и топло, попладне можни поројни дождови

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, а попладне, особено во западните делови, ќе има изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој долж Повардарието ќе засилува. Температурата во текот на денот ќе се движи во интервал од 30 до 39 Целзиусови степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево,...

Променливо облачно време, попладне на некои места пороен дожд со грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, со засилен ветер и град. Дневните температури ќе изнесуваат меѓу 26 и 33 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи...

Сончево и топло, во некои делови со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност. Во крајните западни и источни делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе изнесува меѓу 24 и 35 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево и потопло со мала до умерена облачност. Дневната температура ќе се искачи до...

Попладнево сончево со мала облачност, попладне пороен дожд

Времето претпладнево ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладн часови облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Температурата во текто на денот ќе изнесува меѓу 25 и 33 степени. УВ индексот ќе биде 8. Во Скопје...

Претпладне сончево, попладне со локални поројни дождови

Претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Во попладневните часови променливо облачно и нестабилно, со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во југоисточните делови. Според прогнозата на УХМР, максималната температура ќе се движи од 16 до 28 Целзиусови степени.

Умерено облачно и топло време денеска

Времето денеска ќе биде сончево, со умерена облачност и со умерен ветер од западен и југозападен правец и релативно високи температури. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, претежно во планинските подрачја. Дневната температура ќе достигне од 18 до релативно високи 27 Целзиусови степени. Во Скопје сончево време, со умерена облачност и со слаб до умерен југозападен ветер. Температурата ќе се...

Претпладне сончево, попладне можен дожд, на места и пороен

Денеска претпадне времето ќе биде претежно сончево со мала облачност, а од пладне облачноста ќе се зголеми и особено на југозапад ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, засилен ветер, грмежи и услови за појава на град. Дневната температура ќе изнесува меѓу 14 и 21 Целзиусови степени. В петок и за време на викендот ќе преовладува претежно сончево и потопло време....

Претпладнево сончево со умерена облачност, попладне пороен дожд

Претпладне во Македонија времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, преку денот со засилен јужен ветер особено во западните делови, каде ќе достигнува брзина и до 80км/час. Во попладневните часови облачноста ќе се зголеми и од запад ќе започнат врнежи од дожд, кои на места ќе бидат и поројни. Преку ноќта врнежите ќе се прошират насекаде и ќе...

Сончево и топло, попладне можен пороен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура се движеше од 10 до 19 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува  27 и 36 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб...

Променливо облачно и топло, попладне дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, а попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд и грмежи, претежно во планинските региони. Ќе дува умерен северен ветер. Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), дневната темпуратура ќе се движи  од 24 до 36 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладне ќе има...

Времето променливо облачно со сонце

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Околу пладне и попладне се очекуваат локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен северен ветер, особено долж Повардарието. УВ индексот ќе изнесува 7. Минималните температури утрово се движеа од 14 до 22 Целзиусови степени, а максималните во текот на денот ќе изнесуваат меѓу 27 и 34 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде...

Променливо облачно и нестабилно време, со пороен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Понестабилно ќе биде во западните и крајните источни делови, особено во попладневните часови, а најмалку врнежи ќе има долж Повардарието каде ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура се движеше од 10 до 19 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува...

Почнува период на променливо и нестабилно време

Од денеска следува период на променливо и нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, а дневната температура од утре значително ќе се намали. Температурата денеска ќе се движи од 28 до 35 Целзиусови степени. Во Скопје променливо облачно, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен северозападен ветер со...

Аларм за невреме попладне и во текот на викендот

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) прогнозира невреме со пороен дожд и грмежи во некои региони на земјава попладнево и во текот на ноќта. Слична ќе биде временската состојба и во деновите на викендот. Според алармот, попладнево и кон крајот на денот, особено во планинските региони ќе има изолирани појави на пороен дожд и грмежи, со голема можност невреме да има...

Сончево и топло, попладне локални дождови

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло, со слаб до умерен, претежно северозападен, ветер. Попладне, главно на североисток и северозапад, ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Дневните температури ќе се движат од 31 до 36  Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 9. Во Скопје слично време, со температура до 34 Целзиусови степени. Во текот на...

Денеска сончево и топло, со локални поројни дождови попладне

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура се движеше од 12 до 19 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 27 до 33 степени. УВ индексот ќе биде 8. Во Скопје слично време,...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...