fbpx

Перформанс пред Владата: Заслужуваме подобро

-

Коалицијата „Граѓаните за Македонија“ одржа протестен перформанс – фотографирање со големи букви кои ги држеа нивните активисти и заедно направија голем натпис „Заслужуваме подобро“.

Од платформата велат дека граѓаните имаат право да ги контролираат политичарите, да ја знаат нивната имотна состојба и да бидат прашани како се трошат нивните пари. Тие сметаат дека граѓаните заслужуваат јавните пари да се користат за нивните вистинските потреби, а не за споменици, бронзени огради, „мерцедеси“ и за патувања.

„Не заслужуваме власт која ги задолжува нашите деца и внуци. Не заслужуваме власт која неодговорно троши на чоколада, кога немаме ни за леб. Од 2006 година досега, власта нè задолжила повеќе од 4 милијарди долари. Кој ќе ги враќа овие пари? Затоа, бараме власт која нема да троши на луксуз, туку ќе се бори против немаштијата. Бараме одговорност од власта за сè што е украдено од граѓаните, а украдените пари да им ги вратат назад на граѓаните. Во Македонија предолго ги толерираме корумпираните политичари. Бараме корупцијата да не биде исплатлива дејност. Бараме политичарите да не се чувствуваат сигурно и да одговараат доколку крадат, лажат и се корумпирани“, велат од „Граѓаните за Македонија“.

Активистите побараа институциите да функционираат и да се борат против корупцијата, а квалитетот на услугите на институциите да не зависи од подмитување и од партиски притисоци.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и...