fbpx

Иванов: Македонија одлично се справува со мигрантската криза

-

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, на Самитот за климатски промени, кој се одржува во Париз, разговарал со американскиот претседател Барак Обама и со германската канцеларка Ангела Меркел.

Иванов пред светските лидери кажал дека Македонија има прогласено кризна состојба во поглед на мигрантите и дека се прави сè за да нема никакви последици по безбедноста на населението.

– Македонија добива комплименти, за разлика од некои други држави кои беа изненадени и не се снајдоа најдобро. Со претседателот Обама зборував за нашата евроатлантска интеграција, а со Ангела Меркел имавме подолг разговор, кој се однесуваше на проблемот што нè засегнува сите во нашиот регион и кој станува сè повеќе глобален проблем. Таа информираше за самитот што се одржа меѓу Европската унија и Турција, што е планирано, кои мерки ќе се преземат краткорочно, кои долгорочно, како и за тоа кои се нивните очекувања – изјави Иванов.

Иванов се сретнал и со грчкиот премиер Алексис Ципрас, од кого побарал институциите да соработуваат и да разменуваат податоци бидејќи тоа е во интерес на двете држави.

– Голем дел од странските борци кои се на боиштата во Сирија и во Ирак сега како бегалци и мигранти се пробиваат низ Европа, и ја загрозуваат безбедноста на самата Европа. Затоа е неопходна соработка на службите, не само меѓу нас и Грција, туку долж целиот коридор и самата Европска унија, затоа што размената на податоци од безбедносен карактер отсуствува и во самата унија – рече Иванов.

Тој додаде дека со Ципрас разговарале и за мерките за градење доверба меѓу Македонија и Грција, како и за неопходноста од нивна имплементација.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...