fbpx

Пенс и Могерини за подлабока соработка на САД и на ЕУ

-

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска, на почетокот на средбата со шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, изјави дека неговата земја ќе ги истражи начините за продлабочување на осносите со Европската Унија.

Пенс ги почна состаноците со претставниците на ЕУ и на НАТО со средба со Могерини во Брисел, во време да длабок скептицизам меѓу европските членки за насоката на надворешната политика на администрацијата на претседателот Доналд Трамп.

Трамп минатата година изрази поддршка за Брексит, а неодамна изјави дека ЕУ наскоро би можела да се распадне.

Пенс за време на викендот изрази силна поддршка на американската администрација кон НАТО.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...