fbpx

Пендаровски домаќин на состанокот на лидерите на земјите-учеснички во процесот Брдо-Бриони

Целта на овој форум на шефовите на државите во регионот е јакнење на довербата меѓу земјите преку решавање на отворените прашања и унапредување на соработката, како и интензивирање на дијалогот со Европската Унија

-

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Скопје е домаќин на состанокот на лидерите на земјите-учеснички во процесот Брдо-Бриони, заедно со претседателите на Република Хрватска и на Република Словенија, Зоран Милановиќ и Наташа Пирц Мусар.

Во фокусот на денешните разговори се евроинтеграциите на државите од Западен Балкан, младинските политики и климатските промени.

„Во тој контекст, лидерите дискутираат за текот на евроинтеграциите како предуслов за стабилноста и просперитетот на регионот, за можностите за засилена соработка и економски развој со цел превенирање на иселувањето на младите, како и за можностите за ублажување на последиците од климатските промени, како глобален предизвик преку општествена, политичка и регионална солидарност“, наведено е во соопштението од кабинетот на претседателот.

Целта на овој форум на шефовите на државите во регионот е јакнење на довербата меѓу земјите преку решавање на отворените прашања и унапредување на соработката, како и интензивирање на дијалогот со Европската Унија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...