fbpx

Панел дискусија на тема борба против трговија со луѓе утре ќе се одржи во Скопје

-

Трговијата со луѓе е глобален проблем и еден од најсрамните злосторства во светот, кој влијае на животите на милиони жени, мажи и деца ширум светот, ги искористува и им го одзема достоинството. За борба против овој ужасен феномен потребни се координирани и заеднички акции, односно партнерства во сите области на интервенција: превенција, заштита и гонење.

Настанот „Борба против трговијата со луѓе во Северна Македонија – Превенција, Гонење, Заштита и Партнерства“ ќе им даде можност на националните и меѓународните партнери да дискутираат за моменталната состојба и достигнувањата, да разговараат за предизвиците, да предложат препораки и да ја потврдат и зајакнат соработката во нивните напори да ја потиснат и искоренат трговијата со луѓе.

Врвни владини претставници и национални и меѓународни партнери ќе се вклучат во отворена дискусија и споделување информации за борбата против трговијата со луѓе во Северна Македонија, настан заеднички организиран од Амбасадата на Шведска, Амбасадата на Франција и Мисијата на ОБСЕ во Скопје.

Главни говорници на настанот ќе бидат Ана Екстед, Специјален амбасадор за борба против трговијата со луѓе во шведското Министерство за надворешни работи, Жан-Клод Бруне, Амбасадор за борба против транснационалните криминални закани во француското Министерство за Европа и надворешни работи, Џеф Голдштајн, заменик-шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Светлана Влаховиќ-Димановска, заменик национален координатор на Национална комисија за борба против трговија со луѓе и илегална миграција.

На панел дискусијата ќе учествуваат претставниците на ИОМ, Националниот центар за жртви на трговија со луѓе и сексуално насилство – Отворена порта/Ла Страда, Македонското здружение на млади правници-МЗМП, како и Националната комисија и Јавното обвинителство.

Учесниците ќе споделат информации и ќе разговараат за тековната состојба, како и за предизвиците и заканите што се појавуваат во време кога светот се соочува со ковид-19 пандемијата и новиот феномен на зголемена (зло)употреба на интернетот за цели на експлоатација.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download samsung firmware
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course