fbpx
Таг: трговија со луѓе

таг: трговија со луѓе

Во рации во Тетовско и Охрид фатени 99 танчерки, дрога и оружје

Во претреси на три угостителски објекти, од кои два на подрачјето на СВР Тетово и еден на подрачјето на Охрид, Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе од Министерството за внатрешни работи (МВР), во координација со Обвинителството за организиран криминал и со судски налог, открила 99 женски лица кои престојувале во земјава спротивно на целта. Во...

Имиња на политичари и славни личности во документите за сексуалниот престапник Епстин

Бројни судски документи кои ги идентификуваат соработниците на познатиот сексуален престапник Џефри Епстин беа објавени вчера, а меѓу имињата се споменуваат поранешните американски претседатели Бил Клинтон и Доналд Трамп, британскиот принц Ендру, починатиот пејач Мајкл Џексон и познатиот магионичар и илузионист Дејвид Коперфилд. Овие имиња се спомнуваат во документите поднесени како дел од тужбата против Гислајн Максвел, девојката на Епстин,...

Укинат куќниот притвор на Ендру Тејт во Романија

Контроверзниот инфлуенсер Ендру Тејт е ослободен од домашен притвор во Романија, додека го очекува судењето за обвиненијата за силување и трговија со луѓе. Ендру Тејт и неговиот брат Тристан беа уапсени во декември, додека обвинение против нив беше поведено во јуни. Двајцата ги негираат обвиненијата. Како што пишува Би-би-си, браќата Тејт сега може слободно да се движат низ главниот град Букурешт...

Ендрју Тејт обвинет за силување и трговија со луѓе

Романските власти го обвинија контроверзниот инфлуенсер Ендрју Тејт за силување, за трговија со луѓе и за формирање на организирана криминална група за сексуално експлоатирање жени, објави Би-би-си. Браќата Тејт беа уапсени во нивниот дом во Букурешт во декември 2022 година, а обвинети се заедно со уште две лица. Во март тие беа префрлени во домашен притвор со одлука на суд. Според...

Не може да се споредуваат исчезнатите деца од Кливленд со оние кои се одведени од Украина

Не може да се спoредуваат исчезнатите деца од Кливленд со оние кои се одведени од Украина. Станува збор за различни контексти, различни околности. За децата од Кливленд, околностите уште не се разјаснети и нема утврдено образец односно тенденција дека сите исчезнале на ист начин, бидејќи се работи за изолирани случаи со непознат исход. За децата одведени од Украина, е...

Тренчевска: Три девојчиња годинава биле жртви на сексуална експлоатација

Пет мобилни тимови во Скопје, Битола, Куманово, Гевгелија и Тетово се ангажирани за идентификација на ранливи категории граѓани, вклучително и жртви на трговија со луѓе, соопшти министерката за труд и социјална политика Јована Трленчевска, на регионалната конференција „Успешни заедно! Регионални увиди и пристапи за спречување и борба против трговијата со луѓе“, организирана во рамките на проектот на Германско друштво...

ГИ ТОЦ: Скопскиот и белградскиот аеродром „центри за нелегални активности“

Балканските аеродроми се ранливи на организиран криминал, а аеродромите во Скопје и Белград се регионални центри за недозволени активности, се вели во извештајот на Глобалната иницијатива против транснационалниот организиран криминал (ГИ-ТОЦ). Оваа невладина организација со седиште во Женева, меѓу криминалните активности на аеродромите во Скопје и Белград, ги наведува и криумчарењето мигранти и стоки, трговијата со луѓе, но и пакети...

Ендру Тејт е приведен во Романија под обвинение за трговија со луѓе

Контроверзниот инфлуенсер Ендру Тејт е приведен во Романија како дел од истрага за трговија со луѓе и силување, објавија светските новински агенции. Според Би-би-си, Тејт бил приведен заедно со неговиот брат Тристан, а во неговата куќа во Букурешт бил спроведен претрес. Адвокатот на браќата го потврдил нивниот притвор, објави Ројтерс. Романските органи за организиран криминал и тероризам во соопштението не ги навеле...

Отворена порта: И десетгодишни деца се жртви на трговија со луѓе

Ако пред десетина години возрасната граница на децата – жртви на трговија со луѓе била од 16 години нагоре, сега таа се намалува и жртвите се од 10 до 17 години. Најмалата жртва на трговија со луѓе кај нас, според податоците на Отворена порта, во критичниот момент имала само 10 години. Ова беше истакнато денеска по повод Европскиот ден...

Панел дискусија на тема борба против трговија со луѓе утре ќе се одржи во Скопје

Трговијата со луѓе е глобален проблем и еден од најсрамните злосторства во светот, кој влијае на животите на милиони жени, мажи и деца ширум светот, ги искористува и им го одзема достоинството. За борба против овој ужасен феномен потребни се координирани и заеднички акции, односно партнерства во сите области на интервенција: превенција, заштита и гонење. Настанот „Борба против трговијата со...

Ковид-19 пандемијата дополнително ја зголеми трговијата со луѓе во Северна Македонија и Албанија

Иако глобалната пандемија на ковид-19 блокираше многу процеси во нормалниот живот, од друга страна ги зголеми можностите за трговија со луѓе. Во годишниот извештај за трговија со луѓе објавен од страна на американскиот Стејт департмент се вели дека трговците со луѓе брзо се прилагодиле на ситуацијата создадена од пандемијата и како резултат на тоа се зголемил бројот на случаи...

Меѓународен ден на лицата со попреченост: Поддршка за децата со попреченост да не станат жртви на трговијата со луѓе

На Меѓународниот ден на лицата со попреченост, кој се одбележува денеска, Македонското здружение на млади правници (МЗМП) повикува да се насочи вниманието на институциите и јавноста кон намалување на ризикот од злоупотреби и трговија со луѓе за децата со попреченост.   „Тие се ранливи на трговија со луѓе поради возраста и попреченоста и во голема мера зависат од поддршката на...

Стејт департментот со критика за борбата на Северна Македонија против трговијата со луѓе

Крупни забелешки за властите на Северна Македонија во поглед на борбата против трговијата со луѓе дава Стејт департментот на САД во својот најнов извештај за состојбата со трговијата со луѓе во светот за 2019 година. Извештајот почнува со забелешка дека власта не ги исполнува целосно минималните стандарди за сузбивање на трговијата со луѓе, но и дека прави значителни напори за...

Европол: Во ЕУ е разбиен синџир за трговија со луѓе

Ервопол ја поддржал акцијата за сузбивање организирани криминални групи, кои се занимаваат со трговија со луѓе за сексуална експлоатација. Операцијата е спроведена во повеќе европски земји. Во рамки на операцијата се приведени и уапсени 107 осомничени за трговија со луѓе и илегална миграција, а идентификувани се 910 потенцијални жртви. Во 22 земји членки на ЕУ, во периодот од 26 јуни до...

Македонија не ги исполнува минималните стандарди за борба со трговијата со луѓе

Владата на Република Македонија целосно не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе, но се прават значителни напори за тоа да се постигне, се наведува во годинешниот извештај за трговијата со луѓе што го подготвува американскиот Стејт департмент. „Во споредба со периодот од претходниот извештај, Владата демонстрирала зголемени напори поради што останува на второто ниво“, стои во извештајот и...

Светски ден за борба против трговија со луѓе

Меѓународната организација за миграции (ИОМ) денеска, 30 јули, го одбележува Светскиот ден за борба против трговија со луѓе, со кој треба да се сврти вниманието на големиот број жртви на трговија на луѓе, кои се соочуваат со сексуална експлоатација, принудна работа, ропство, трговија со органи. Светскиот ден првпат е одбележан во 2013 година, по усвојувањето на резолуцијата на Генералното собрание на Обединетите нации за борба...

Обвинителството и МВР утринава ја спроведуваат акцијата „Којот“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран кримининал и корупција заедно со екипи на Министерството за внатрешни работи, од одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, утрово спроведува голема акција, под кодно име „Којот“. Во акцијата, како што информираат од Обвинителството, се гони организирана криминална група, чии членови се товарат за подготвување и за извршување на повеќе кривични дела, односно трговија...

Стејт департмент: Македонија недоволно се бори против трговијата со луѓе

Американскиот Стејт департмент годинава ја рангираше Македонија за едно место подолу во борбата против трговија со луѓе, односно во зоната ТИЕР 2, каде не се исполнуваат минималните услови за борба против оваа појава. „Владата на Република Македонија не ги исполнува во целост минималните стандарди за елиминирање на трговијата со луѓе, но прави значителни напори за да ги исполни. Напливот на...

Уапсени шест лица осомничени за трговија со луѓе на Косово

Косовската полиција соопшти дека денеска во Приштина и на Косовско Поле уапсила шест лица осомничени за трговија со луѓе и за незаконско поседување оружје. Како што се наведува во соопштението, операцијата е изведена синоќа во соработка со албанската полиција и притоа е идентификувана една жртва на трговија со луѓе, државјанка на Албанија. Во акцијата е одземен и еден пиштол. На уапсените им е одреден...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...