fbpx
Таг: трговија со луѓе

таг: трговија со луѓе

Ендру Тејт е приведен во Романија под обвинение за трговија со луѓе

Контроверзниот инфлуенсер Ендру Тејт е приведен во Романија како дел од истрага за трговија со луѓе и силување, објавија светските новински агенции. Според Би-би-си, Тејт бил приведен заедно со неговиот брат Тристан, а во неговата куќа во Букурешт бил спроведен претрес. Адвокатот на браќата го потврдил нивниот притвор, објави Ројтерс. Романските органи за организиран криминал и тероризам во соопштението не ги навеле...

Отворена порта: И десетгодишни деца се жртви на трговија со луѓе

Ако пред десетина години возрасната граница на децата – жртви на трговија со луѓе била од 16 години нагоре, сега таа се намалува и жртвите се од 10 до 17 години. Најмалата жртва на трговија со луѓе кај нас, според податоците на Отворена порта, во критичниот момент имала само 10 години. Ова беше истакнато денеска по повод Европскиот ден...

Панел дискусија на тема борба против трговија со луѓе утре ќе се одржи во Скопје

Трговијата со луѓе е глобален проблем и еден од најсрамните злосторства во светот, кој влијае на животите на милиони жени, мажи и деца ширум светот, ги искористува и им го одзема достоинството. За борба против овој ужасен феномен потребни се координирани и заеднички акции, односно партнерства во сите области на интервенција: превенција, заштита и гонење. Настанот „Борба против трговијата со...

Ковид-19 пандемијата дополнително ја зголеми трговијата со луѓе во Северна Македонија и Албанија

Иако глобалната пандемија на ковид-19 блокираше многу процеси во нормалниот живот, од друга страна ги зголеми можностите за трговија со луѓе. Во годишниот извештај за трговија со луѓе објавен од страна на американскиот Стејт департмент се вели дека трговците со луѓе брзо се прилагодиле на ситуацијата создадена од пандемијата и како резултат на тоа се зголемил бројот на случаи...

Меѓународен ден на лицата со попреченост: Поддршка за децата со попреченост да не станат жртви на трговијата со луѓе

На Меѓународниот ден на лицата со попреченост, кој се одбележува денеска, Македонското здружение на млади правници (МЗМП) повикува да се насочи вниманието на институциите и јавноста кон намалување на ризикот од злоупотреби и трговија со луѓе за децата со попреченост.   „Тие се ранливи на трговија со луѓе поради возраста и попреченоста и во голема мера зависат од поддршката на...

Стејт департментот со критика за борбата на Северна Македонија против трговијата со луѓе

Крупни забелешки за властите на Северна Македонија во поглед на борбата против трговијата со луѓе дава Стејт департментот на САД во својот најнов извештај за состојбата со трговијата со луѓе во светот за 2019 година. Извештајот почнува со забелешка дека власта не ги исполнува целосно минималните стандарди за сузбивање на трговијата со луѓе, но и дека прави значителни напори за...

Европол: Во ЕУ е разбиен синџир за трговија со луѓе

Ервопол ја поддржал акцијата за сузбивање организирани криминални групи, кои се занимаваат со трговија со луѓе за сексуална експлоатација. Операцијата е спроведена во повеќе европски земји. Во рамки на операцијата се приведени и уапсени 107 осомничени за трговија со луѓе и илегална миграција, а идентификувани се 910 потенцијални жртви. Во 22 земји членки на ЕУ, во периодот од 26 јуни до...

Македонија не ги исполнува минималните стандарди за борба со трговијата со луѓе

Владата на Република Македонија целосно не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе, но се прават значителни напори за тоа да се постигне, се наведува во годинешниот извештај за трговијата со луѓе што го подготвува американскиот Стејт департмент. „Во споредба со периодот од претходниот извештај, Владата демонстрирала зголемени напори поради што останува на второто ниво“, стои во извештајот и...

Светски ден за борба против трговија со луѓе

Меѓународната организација за миграции (ИОМ) денеска, 30 јули, го одбележува Светскиот ден за борба против трговија со луѓе, со кој треба да се сврти вниманието на големиот број жртви на трговија на луѓе, кои се соочуваат со сексуална експлоатација, принудна работа, ропство, трговија со органи. Светскиот ден првпат е одбележан во 2013 година, по усвојувањето на резолуцијата на Генералното собрание на Обединетите нации за борба...

Обвинителството и МВР утринава ја спроведуваат акцијата „Којот“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран кримининал и корупција заедно со екипи на Министерството за внатрешни работи, од одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, утрово спроведува голема акција, под кодно име „Којот“. Во акцијата, како што информираат од Обвинителството, се гони организирана криминална група, чии членови се товарат за подготвување и за извршување на повеќе кривични дела, односно трговија...

Стејт департмент: Македонија недоволно се бори против трговијата со луѓе

Американскиот Стејт департмент годинава ја рангираше Македонија за едно место подолу во борбата против трговија со луѓе, односно во зоната ТИЕР 2, каде не се исполнуваат минималните услови за борба против оваа појава. „Владата на Република Македонија не ги исполнува во целост минималните стандарди за елиминирање на трговијата со луѓе, но прави значителни напори за да ги исполни. Напливот на...

Уапсени шест лица осомничени за трговија со луѓе на Косово

Косовската полиција соопшти дека денеска во Приштина и на Косовско Поле уапсила шест лица осомничени за трговија со луѓе и за незаконско поседување оружје. Како што се наведува во соопштението, операцијата е изведена синоќа во соработка со албанската полиција и притоа е идентификувана една жртва на трговија со луѓе, државјанка на Албанија. Во акцијата е одземен и еден пиштол. На уапсените им е одреден...

ЕУ грант од 70 милиони евра за скопската пречистителна станица, се чека договорот за изведувач

С. Македонија доби грант од 70 милиони евра од Европската Унија, со што се заокружи финансиската конструкција потребна за изградба на скопската пречистителна станица  тешка 200 милиони евра. Договорот...